Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Szykuje się piwna rewolucja. Ciechan w Zwierzyńcu?

18.02.2010
Szykuje się piwna rewolucja. Ciechan w Zwierzyńcu? Szykuje się piwna rewolucja. Ciechan w Zwierzyńcu?

Czy browar z Ciechanowa zacznie produkować piwo w Zwierzyńcu? Starosta zamojski zapowiada, że wypowie umowę Perlę i niedługo rozpisze otwarty przetarg. Zacznie się piwna wojna o klienta?

Piwo "Zwierzyniec" to jedna z marek Perły Browarów Lubelskich. W miejscowości pod Zamościem piwa się jednak nie produkuje. Zdarza się tylko, że jest tam rozlewane do butelek, gdy nie nadąża główny zakład w Lublinie. "Perła" dzierżawi zwierzyniecki browar od Skarbu Państwa za pośrednictwem zamojskiego starosty. W 2008 roku lubelska spółka przedłużyła umowę na 25 lat.

- Pożegnamy się z "Perłą". Nie widać żadnych ruchów firmy w Zwierzyńcu, dlatego wypowiemy jej umowę. Następnie ogłosimy przetarg nieograniczony, do którego będzie mógł stanąć każdy - zapowiada twardo Henryk Matej, starosta z Zamościa.Zakusy na rozpoczęcie produkcji w opuszczonym browarze czyni mały browar "Ciechan" z Ciechanowa.

- Mamy możliwości i chęci uruchomić ten stary polski browar - mówi o Zwierzyńcu Marek Jakubiak, właściciel browaru w Ciechanowie. - Czekamy tylko, aż starostwo nam to umożliwi - dodaje.

Starosta zamojski, Henryk Matej przyznaje:- Przyszło do nas pismo, że jest wstępne zainteresowanie produkcją piwa w Zwierzyńcu. Dla mnie jest najważniejsze, żeby ludzie mieli pracę.

Gdyby "Ciechan" wszedł z produkcją do Zwierzyńca, doszłoby do niecodziennej sytuacji: Perle, de facto na własne życzenie, wyrósłby u boku solidny konkurent, który mógłby uszczuplić jej zyski.

- Małe regionalne browary, które wyspecjalizowały się w warzeniu piwa o niestandardowych smakach tak jak "Ciechan", o wiele lepiej znoszą kryzys w branży niż duże koncerny piwowarskie - uważa Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Browarów Regionalnych. - Opierają się cały czas na tych samych tradycyjnych surowcach oraz recepturach. Dzięki temu smak ich piwa jest wyrazisty i nie zmienia się. Tego nie można powiedzieć o piwach przemysłowych, których smak się pogorszył półtora roku temu, gdy zdrożały składniki i trzeba było na nich oszczędzać - uważa Olkowski.

Wczoraj staraliśmy uzyskać komentarz zarządu Perły. Przez swoją sekretarkę prezes firmy Andrzej Rutkowski przekazał nam tylko, że oficjalne stanowisko co do przyszłości browaru w Zwierzyńcu ogłosi w piątek.

Fot. Iwona Burdzanowska / AGENCJA GAZ

Karol Adamaszek, Sławomir Skomra, Gazeta Wyborcza Lublin