Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Św. Stanisław patronem piotrkowskich piwowarów

23.07.2012

4 sierpnia 2012 roku, podczas Biesiady Trybunalskiej, celebrowana jest ważna data: 290-ta rocznica nadania praw dla cechu piwowarów piotrkowskich oraz 525-lecie tradycji browarniczych w Piotrkowie Trybunalskim. Z tej okazji w Piotrkowie organizowana jest Biesiada Trybunalska. jednym z jej najważniejszych punktów jest modlitwa do św. Stanisława, patrona piotrkowskich piwowarów.

Biesiada Trybunalska:
9:00 - modlitwa do św. Biskupa Stanisława w parafii św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim;
10:00 - wystawa w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim;
11:30 - konferencja naukowa w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim;
13:00 - piknik rodzinny połączony z biesiadą piwną na Rynku Starego Miasta;
17:00 - biesiada piwna na Rynku w Piotrkowie Trybunalskim (Stare Miasto) – oficjalne otwarcie.

Podczas konferencji naukowej "290-ta rocznica nadania praw dla cechu piwowarów piotrkowskich" mgr Paweł Kendra, wieloletni pracownik Muzeum w Piotrkowie wygłosi referat: „Gdzie szukać patrona piotrkowskich browarników?” Postara się odpowiedzieć na pytania:
- czemu to właśnie Św. Biskupa Stanisława (Stanisława ze Szczepanowa) jest patronem piotrkowskich piwowarów?
- czy pozostały jakieś dowody na istnienie ołtarza piotrkowskiego bractwa piwnego w Piotrkowie?

Wcześniej uczestnicy spotkań z historia piotrkowskiego piwowarstwa modlić się będą do patrona piotrkowskich piwowarów.

Godz. 9:00, 4 sierpnia 2012 roku, Kościół pw. Św. Jakuba (Fara), Piotrków Trybunalski:

Modlitwa do Św. Biskupa Stanisława. Wśród opiekunów piwowarów w dzisiejszej Polsce, możemy znaleźć wielu patronów. Jednym z nich jest św. Biskup Stanisław – opiekun piotrkowskich piwowarów. Stał się nim oficjalnie w 1722, kiedy to August II 8 sierpnia zatwierdził statut cechu piwowarskiego dla miasta Piotrkowa.

Nie bez powodu wybór patrona padł na Św. Biskupa Stanisława (Stanisława ze Szczepanowa), tak jak jego legendarne członki ciała połączyły się, tak piwowarzy piotrkowscy zjednoczyli się tworząc cech piwowarski. Przez cały okres istnienia miasta od XIII wieku (według najstarszej wzmianki w dokumencie pisanym) ta grupa zawodowa nigdy do początków XVIII wieku nie stworzyła odrębnego cechu piwowarów. Dopiero ostra rywalizacja ze szlachtą, duchowieństwem, obcymi kupcami, partaczami, wymusiła na piotrkowskich mieszczanach zajmujących się produkcją piwa utworzenie organizacji rzemieślniczej - cechu. Statut cechowy nie tylko organizował zawodowe życie rzemieślników, ale także życie religijne.

Nie bez powodu wybór patrona padł na Św. Biskupa Stanisława. Dzień 8 maja był i jest szczególną datą każdego roku, bowiem wtedy, w 1254 roku, nastąpiło podniesienie relikwii świętego i ogłoszenie jego kanonizacji w Polsce. Dla piwowarów, nie tylko piotrkowskich jest to też data początku poboru podatku czopowego w dawnej Polsce. Zastanawiające jest to, że i dziś koniec kwietnia i początek maja jest ostatnim okresem rozliczeniowy co do bezzwrotnych świadczeń na rzecz państwa...

Pojawia się zatem pytanie: Czy pozostały jakieś dowody na istnienie ołtarza piotrkowskiego bractwa piwnego w Piotrkowie? Otóż tak. W kościele farnym pw. Św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim, zachował się fragment ołtarza cechu piwowarskiego Według badań przeprowadzonych przez mgr. Pawła Kendrę, wieloletniego pracownika Muzeum w Piotrkowie, obraz Św. Biskupa Stanisława nie jest widoczny na co dzień w piotrkowskiej Farze. Jest ukryty. W dniu 4 sierpnia 2012, w 290 rocznicę nadania praw dla cechu piwowarów piotrkowskich zostanie na chwilę odsłonięty, a obecni, zgodnie z XVIII–wiecznym statutem (statut ten cudem ocalał i obecnie znajduje się w skarbcu Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim) staną ze świecami w dłoniach, aby uświęcić niniejszą okoliczność krótką modlitwą.
(Opracowanie: Tomasz Kruz)

Organizacja Biesiady Trybunalskiej, przedsięwzięcia zakrojonego na tak wielką skalę, wymaga współpracy i współdziałania bardzo wielu różnych instytucji, przedsiębiorstw i osób. Osobą inspirującą i spinającą wszystkie działania organizacyjne jest Tom(asz) Kruz, znany piotrkowski naukowiec, archiwista i pasjonat miasta. Tom Kruz jest autorem fundamentalnej dla historii piotrkowskiego browarnictwa publikacji „Browarnictwo w Piotrkowie od XVI do XVIII wieku”. Teraz Tom Kruz zaprasza na piwo!

W organizacji Biesiady Trybunalskiej uczestniczą takie instytucje jak:
- Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim,
- Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim,
- Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim,
- Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim,
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim,
- Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie Trybunalskim
- Archiwum Państwowe w Łodzi,
- Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim,
- Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie
- Browar Cornelius, Browar Kiper, Sulimar
- Przedsiębiorstwa: Ares Bracia Maciołek, esc.org.pl, netuno.pl, Area, Cukiernia Migdał, Altamira, Pub Analog Chat Room, Pub Skyy, Restauracja "U Dunina", MZK Piotrków, Hotel Staromiejski, Pub Filmówka, Cafe & Bistro Zielona Oliwka, Hospoda Voják Švejk.
- Stowarzyszenia Loża Kulturalna Stare Miasto
- Towarzystwo Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne
i inni.