Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Stratne ogródki

12.07.2004

(Łódź)Wakacyjna wizytówka Piotrkowskiej - ogródki - nie przynosi dochodów. Sprzedawców lodów ratują gorące gofry.
Piotr Krajewski, właściciel restauracji Krokodyl przy ul. Piotrkowskiej, czekał niecierpliwie na lato. W maju otrzymał koncesję na ogródek przed lokalem. Jak co roku liczył na dobre obroty. Miasto podniosło czynsz. Nie zrezygnował. Pomyślał: zwróci się. Pogoda się nie poprawiła i ogródek został zamknięty. - Niech się cieszą sprzedawcy parasolek! - złości się kelner z Krokodyla.

- Jest tragicznie - załamuje ręce Monika Gromek, menedżerka pizzerii "Quattro". - Utrzymujemy ogródek raczej z poczucia obowiązku. To tradycja ulicy Piotrkowskiej. Ale rentowny nie jest. Z ubiegłym rokiem nie ma porównania.

Ogródek kosztuje złotówkę za metr (w ub. roku - około 50 gr). Największy może mieć 70 m powierzchi. Oznacza to, że codziennie płaci się za niego 70 zł. Do tego dochodzi opłata dla personelu (6,50 do 7 zł brutto za godzinę; ogródki otwarte są 16 godzin) i ochroniarzy. Zdrożało piwo, zaostrzono przepisy sanepidu.

- Mam dwa ogródki i jeden muszę zamknąć. Zarabiają około 50 do 70 zł dziennie, a ich utrzymanie kosztuje po 450 zł - narzeka Paweł Zyner, właściciel restauracji Anatewka i Varoska.

Restauratorzy wystosowali petycję do magistratu o zmniejszenie ogródkowych czynszów. Pod prośbą znalazło się 15 podpisów. - Czynsz podniesiono o 100 procent. I to w maju, kiedy wszyscy podjęli już decyzje. Przecież biznesplany przygotowuje się wcześniej! - denerwuje się właściciel restauracji Jędrek przy ul. Piotrkowskiej w okolicach ul. Próchnika. - Postawili nas przed faktem dokonanym. A pogoda taka, że jak przyjdzie pięć osób, to dobrze.

- Zawahałem się po podwyżce czynszu i nie posiadam się z radości, że nie uległem ogródkowej manii - uśmiecha się właściciel niewielkiego pubu w śródmieściu. - Wystarczy, że sobie pomyślę, ile bym stracił i już mam lepszy humor. Jak jest zimno, ludzie walą do pubu drzwiami i oknami.(...)
(Opracowanie: Bractwo Piwne)

Gazeta Wyborcza

iz