Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Stary browar, czyli nowe miasto w pigułce

25.09.2007
Stary browar, czyli nowe miasto w pigułce Stary browar, czyli nowe miasto w pigułce

Studenci architektury zwiedzili wczoraj teren po dawnym browarze przy ul. Kilińskiego w Gdańsku. To oni zaprojektują Browar Wrzeszcz - nowe, rozpoznawalne centrum dzielnicy. Przestrzeń, w której się pracuje, mieszka, obcuje z kulturą, ale też przychodzi spotkać z przyjaciółmi przy kawie, miejsce, do którego chce się wracać.

Najważniejsze, żeby przestrzeń była żywa - mówi dr Marek Krzysztof Jasina z Politechniki Gdańskiej, - Nie będzie to osiedle mieszkaniowe ani centrum handlowe, choć takie funkcje na pewno się pojawią. Inwestorowi zależy na tym, aby maksymalnie wyłączyć ruch kołowy z tego obszaru.
Na pięciu hektarach ziemi, położonej pomiędzy ulicami Kilińskiego, Grażyny i parkiem Kuźniczki powstanie nowa struktura miejska, a w niej m.in. muzeum, do którego już zbierane są eksponaty, minibrowar, biura, hotel, restauracja. - Kompleks odznacza się bardzo dużym potencjałem, stwarza znaczne możliwości inwestorskie - podkreśla Jan Tusk, pracownik pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - To, co powstanie, przekażemy kolejnym pokoleniom, stawiamy zatem wysokie wymagania. Oczekujemy architektury współczesnej, ale zainspirowanej historią miejsca.
Aspiracje są spore. Nie mówi się już o drugiej łódzkiej Manufakturze czy poznańskim Starym Browarze, ale o czymś znacznie lepszym. Do konkursu zgłosiło się 25 zespołów z całej Polski. Studenci będą pracować pod presją czasu, gdyż termin składania projektów upływa już 23 października. Ogłoszenie wyników w połowie listopada. Pośpiech nie bez powodu. 2012 to dla wszystkich kusząca data.

Agata Cymanowska - NaszeMiasto.pl