Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Sposób na wiernych - Jezus w piwnej pianie

18.09.2006

Churches Advertising Network, niezależna grupa chrześcijańska znana z kontrowersyjnych prac o tematyce religijnej, postanowiła kolejny raz w nietypowy sposób sprowokować wiernych do refleksji. Tym poparł ją Kościół Anglikański.
Grupa opublikowała ogłoszenie, przedstawiające postać Chrystusa w piwnej pianie, w prawie pustym kuflu. Ogłoszenie zaopatrzone jest w pytanie: „Gdzie go znajdziesz?”.

„Wiadomość jest subtelna, ale prosta. Gdzie jest Bóg we wszystkich tych świątecznych popijawach? Dla wielu chrześcijan Święta Bożego Narodzenia to czas picia i zabawy, w których nie ma miejsca dla Boga. Jednak wielu młodych ludzi szuka głębszego sensu tych świąt i jest gotowych pogłębiać swoją wiarę” – tłumaczy przedstawiciel grupy. Ogłoszenie nawiązuje do ogólnoświatowej mody na odnajdowanie świętych postaci w przedmiotach codziennego użytku, od twarzy Jezusa na patelni, poprzez postać Matki Boskiej na toście z serem, aż do Matki Teresy w cynamonowej bułeczce.

Przedstawiciel Kościoła Anglikańskiego poparł pomysł „przesłania w kuflu piwa”: „Takie pomysły zawsze kogoś zaniepokoją, ale być może dotrą do tych, do których w inny sposób dotrzeć nie można. Dla wielu ludzi kufel piwa to zwyczajny przedmiot codziennego użytku, a kościół musi podążać za światem takim, jaki on jest”.

Wcześniejsze prace Churches Advertising Network to m.in. postać Chrystusa przypominająca Che Guevarę, czy Ostatnia Wieczerza przedstawiona jako nudne spotkanie międzynarodowych koncernów z Judaszem reprezentującym Microsoft.

onet.pl

Guardian, mz