Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Spółka wychodzi z miasta

24.11.2005

We wrześniu 2006 r. firma z Lublina chce uruchomić nowy zakład przetwórstwa chmielu w Suchodolach. Projekt za prawie 17 mln zł ruszy w grudniu.
Akcjonariusze spółki Chmiel Polski (CP) zatwierdzili we wtorek warunki sfinansowania budowy nowego zakładu przetwórstwa chmielu.

Administracja zostaje

Spółka chce przenieść produkcję granulatu chmielowego poza Lublin. Nowa hala stanie w miejscowości Suchodoły, 30 km od Lublina. W mieście pozostanie część administracyjna spółki.
— Szacunkowa wartość inwestycji to 16,7 mln zł. Korzystamy ze środków pomocowych funduszy strukturalnych przyznanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Mamy również bankową promesę kredytową — mówi Tomasz Sawicki, dyrektor ekpnomiczno-finansowy spółki.
W grudniu CP chce ogłosić dwa przetargi: na wykonanie części budowlanej i zakup urządzeń do zakładu.
— Część urządzeń przeniesiemy z istniejącego zakładu w Lublinie. Kupujemy linię do produkcji jednego z rodzajów granulatu, którego wytwarzanie dotychczas zlecamy naszym podwykonawcom za granicą. W Suchodołach będziemy też mieć nowoczesną bazę magazynową — dodaje Tomasz Sawicki.
Nowy zakład zostanie oddany do użytku we wrześniu 2006 r.
— przed rozpoczęciem sezonu.
Chmiel Polski zajmuje się kontraktacją, skupem i przerobem
chmielu dla browarów w Polsce i za granicą. Jednym z głównych odbiorców jest Grupa Żywiec, która kontroluje 47 proc. akcji spółki (to efekt realizacji zobowiązań przy prywatyzacji browarów). 20 proc. akcji należy do skarbu państwa, pozostałe — do kilku browarów, plantatorów i pracowników.

Silna konkurencja

— Średnie przychody roczne spółki wynoszą 20-30 mln zł. Konkurencja jest silna, bo po wejściu Polski do UE na naszym rynku zaczęło działać wiele zagranicznych firm — mówi Tomasz Sawicki.
W tym roku spółka kupi 1,1 tyś. ton chmielu od 450 dostawców. To połowa polskiej produkcji. 80 proc. krajowych upraw realizowanych jest na Lubelszczyżnie.
Puls Biznesu

Katarzyna Kozińska