Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Specjalny pociąg do piwa

02.09.2003

Za dziesięć dni Krasnystaw będzie obchodził 33. Chmielaki, tradycyjne dożynki chmielarzy i święto piwowarów. W sobotę i niedzielę będzie można dojechać na imprezę specjalnymi pociągami z Lublina i Chełma. Dyrekcja Regionalnych Przewozów PKP zapewni także powrót.
Ofertę PKP i organizatorów Chmielaków sporządzono z myślą o osobach, które zechcą zasmakować chmielakowych trunków, a nie chcą jechać do Krasnegostawu samochodami. Pociągi będą wyjeżdżały z dworca głównego w Lublinie o godz. 8.45, 11.10 i 16.30, z Chełma o godz. 9. Odjazd z Krasnegostawu, w obu kierunkach, o godz. 16.50, 18.17 i 21.40. Godzina odjazdu ostatniego pociągu może się zmienić, jeśli przedłuży się niedzielny koncert galowy w amfiteatrze. Pomysłodawcy twierdzą, że każdy kto planuje skorzystać w tych dniach z połączenia kolejowego, na pewno wróci bezpiecznie do domu.
Do Krasnegostawu warto pojechać i to nie tylko pociągiem, bo jak zwykle będą atrakcje nie tylko dla amatorów piwa. Browary rozłożą swoje karczmy wokół rynku, natomiast imprezy dla osób zainteresowanych nieco inną rozrywką będą się koncentrować przy dwóch scenach, jedna stanie przy placu 3 Maja, druga przy ul. Okrzei, tuż obok Krasnostawskiego Domu Kultury. Trzecia mieści się oczywiście w amfiteatrze i tam w sobotę już o godz. 11 rozpoczną się imprezy dla najmłodszych. Wieczorem w koncercie "Chmiel Rock” wystąpią gwiazdy, m.in. zespół " Myslovitz” i "Goya” - wokalistka rodem z Krasnegostawu, która znowu zaistniała na listach przebojów. Na scenie przy ratuszu, w godz. 11-18, zaprezentują się zespoły rockowe: "Doomday's Machine”, "Coffins”, "Gens”. Grupy, które także chciałyby wystąpić mogą jeszcze zgłaszać się do organizatorów. Sobotni wieczór zarezerwowano dla jazzu. W koncercie "Cersanit Jazz” wezmą udział m.in. "Big Krasny Band”, "Kaczałka”, "Que Passa”.
Nowością na tegorocznych Chmielakach będzie Międzynarodowy Przegląd Kapel Ludowych. Artystów z Ukrainy, Białorusi, Czech i Polski będzie można zobaczyć na scenie przy KDK. W tym rejonie miasta będą się także prezentować kapele podwórkowe z różnych miast i twórcy ludowi.
W niedzielę uroczystości rozpoczną się mszą w intencji chmielarzy odprawioną w kościele p.w. św. Franciszka Ksawerego. Z kościoła barwny korowód przejdzie ulicami miasta, a o godz. 12.30 chmielarze spotkają się na uroczystej sesji. Drugi dzień Chmielaków od rana do wieczora w mieście będzie rozbrzmiewała muzyka. Będzie blues, jazz, rock i dużo folkloru. O godz. 18 rozpocznie się koncert galowy w amfitetarze połączony z wyborem "Miss Chmielaków 2003” wystąpią m.in. Jacek Wójcicki, Rudi Schubert, Kabaret Moralnego Niepokoju.

Dziennik Wschodni

Wanda Jaroszczuk