Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Sowita dywidenda Grupy Żywiec za 2005 r.

06.04.2006

Aż 30 zł dywidendy na akcję wypłaci Żywiec swoim akcjonariuszom. Zapowiada się tłusty rok dla właścicieli wielu czołowych spółek giełdowych.
Żywiecki browar kontrolujący ok. 33 proc. piwnego rynku może zeszły rok zaliczyć do bardzo udanych, bo na czysto zarobił 333 mln zł, czyli o 17 proc. więcej niż w 2004 r.

Akcjonariusze podczas środowego walnego zdecydowali się przeznaczyć na dywidendę prawie cały zeszłoroczny zysk, a także dorzucić na ten cel fundusz rezerwowy. W sumie do kieszeni akcjonariuszy trafi 340 mln zł. Lwią część z tego zgarnie holenderska Grupa Heineken kontrolująca blisko 62 proc. akcji Żywca. Ustalenie prawa do piwnej dywidendy nastąpi 21 kwietnia, a wypłata - 10 maja.

Żywiec od lat należy do spółek sowicie dzielących się zyskiem z akcjonariuszami. 30 zł na akcję zostanie wypłacone już po raz drugi z rzędu, a w latach 2002-03 było to po 20 zł na papier. W sumie w ciągu czterech lat dywidenda sięgnie 100 zł na akcję. W środę kurs spółki wynosił 526 zł, czyli stopa dywidendy wynosi 5,7 proc. i jest konkurencyjna wobec dochodowości obligacji czy lokat bankowych.

To już kolejna dobra wiadomość w sprawie dywidend giełdowych spółek. Wypłatę po 4,9 zł na akcję (w sumie 245 mln zł) zaakceptowali już właściciele Mondi Świecie - prawo do jej otrzymania właściciele akcji zaklepali sobie 31 marca. Zarząd ING Banku Śląskiego proponuje wypłatę po 27,5 zł (w sumie blisko 360 mln zł), podczas gdy rok temu było to 20,5 zł. KGHM chce dać po 3,5 zł, a rok wcześniej - 2 zł. Powody do zadowolenia mają także udziałowcy TP SA. Narodowy operator planuje zwiększyć wypłatę zysku do 1 zł na papier. Tym samym do kasy właścicieli TP SA wpłynie w sumie zawrotna kwota 1,4 mld zł. Z kolei Pekao SA proponuje 7,4 zł - to o złotówkę więcej niż przed rokiem.

Już teraz z zapowiedzi czołowych spółek można wnioskować, że w tym roku giełdowe firmy wypłacą wyższe dywidendy niż za 2004 r., kiedy oszacowano je na ok. 8 mld zł. Najwięcej pieniędzy otrzymają zagraniczni inwestorzy strategiczni (np. Mondi w Świeciu, UniCredito w Pekao SA, France Telecom w TP SA) oraz skarb państwa, który poza wieloma resztówkami kontroluje także znaczące pakiety, np. KGHM.

Gazeta Wyborcza

Tomasz Prusek