Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Soki będą w maju

15.04.2004

W byłym browarze trwa montaż linii produkcyjnej. Od połowy maja planowane jest rozpoczęcie produkcji soków, które będą rozlewane w kartony o poj. 1 i 0,2 l.
Dr Witt zakupił zakład w Braniewie od Grupy Żywiec SA 29 sierpnia ub.r. Jan Rynkiewicz, prezes firmy, informował, że dzięki temu spółka podwoi swoje moce produkcyjne. W produkcję soków miało być zainwestowane około 20 mln zł. Zakład miał ruszyć w ciągu miesiąca. Dr Witt zobowiązał się także do zatrudnienia do końca roku 65 osób, czyli połowy załogi browaru. Uroczyste podpisanie umowy Żywca i Witta odbyło się z wielką pompą w warszawskim Hotelu Sheraton, a burmistrz Henryk Mroziński nazwał Dr Witta "jedynym inwestorem w mieście".

Pierwsze zgrzyty pojawiły się przy wstępnych rozmowach kwalifikacyjnych z pracownikami. Okazało się, że nowej firmie bardziej potrzebni są mechanicy i elektrycy niż browarnicy. Inną kwestią były zarobki - znacznie niższe niż w browarze.

Optymizm szefów Dr Witt znacznie przygasł już w listopadzie. Zatrudniono tylko 9 osób, które miały przygotować firmę do zainstalowania nowych linii produkcyjnych (teraz firma zatrudnia 20 osób). Powody opóźnień kierownictwo Dr. Witta tłumaczyło trudnościami technicznymi.
Byli pracownicy browaru zaczęli tracić cierpliwość. Ze swoim problemem zwrócili się do posła Jarosława Kaczyńskiego (PiS). Planowali też zorganizować pikietę protestacyjną.

Inwestor wpadł na nowy pomysł. Postanowił produkować w Braniewie wodę.
- W Braniewie jest doskonała woda - przekonywał Zbigniew Tragarz, prezes zarządu Dr Witt.

Gazowana i niegazowana woda mineralna w szklanych opakowaniach miała trafić do punktów gastronomicznych w całej Polsce. Dr Witt próbną partię (kilka palet) "mineralki" wyprodukował już w marcu. Prezes zapewnia, że w maju w zakładzie w Braniewie ruszy produkcja na większą skalę - zarówno wody jak i soków.

- Będą to napoje owocowe w kartonach 1-litrowych, a także w kartonikach 0,2 l - mówi Tragarz.
O jakie "napoje owocowe" chodzi? To pozostaje na razie tajemnicą handlową firmy. W braniewskim zakładzie swoje produkty chce także rozlewać Grupa Żywiec.

Ile osób docelowo znajdzie zatrudnienie?
- Jestem pewien, że Dr Witt nie zatrudni więcej niż 20 osób - mówi jeden z byłych pracowników browaru.

Informację tę dementuje Tragarz.
- Są szanse na zatrudnienie 40-50 osób. Aby uruchomić linię Tetra Pak potrzebujemy co najmniej 30 osób. Z czasem zatrudnienie znajdzie reszta pracowników, być może, że będą oni nawet pracować na trzy zmiany - zapewnia prezes.

Szum informacyjny
Browar w Braniewie to "kawałek" historii tego miasta. Dlatego wszyscy mieszkańcy bacznie przyglądają się panującej w zakładzie sytuacji. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy ktoś zadzwonił do UM w Braniewie z informacją, że Dr Witt ogłosił upadłość. Inne osoby mówią, że zakład został "kupiony pod kredyt" - firma rozpocznie produkcję, a następnie zastawi nieruchomości po browarze.
- Gdyby tak było, nie montowalibyśmy tu nowej linii produkcyjnej - mówi Zbigniew Tragarz. - Nasza firma dobrze się rozwija i nie potrzebujemy żadnego kredytu.
Dziennik Elbląski

Wojciech Andrearczyk