Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Słowo papież będzie znakiem towarowym!

13.01.2010

Watykan wydał oficjalne oświadczenie. Koniec z papieskimi kremówkami?

W rodzinnym mieście Benedykta XVI można kupić "Papst Bier", czyli piwo z wizerunkiem papieża na etykiecie. Mało tego. W Marktlcie nad Iną Benedykt widnieje na wodzie, oraz poleca ciastka i kawę. W samych Włoszech mnisi w Alpach produkują wino mszalne Papa Benedetto. Ale po co daleko szukać. Do Wadowic przyciągają przecież kremówki - też papieskie.

Problem nie obejmuje tylko branży spożywczej. Wielu przedstawicieli showbiznesu próbuje zarabiać na wizerunku papieża. Piotr Rubik, na okładce swojej płyty Santo Subito umieścił zdjęcie Jana Pawła II. Stolica Apostolska już niedługo ukróci szafowanie papieskim wizerunkiem, obejmując słowo "papież" oraz symbole z nim związane prawami autorskimi.

Watykan wydał oficjalne oświadczenie, w którym zabrania używania papieskiego wizerunku, imienia i symboli do celów komercyjnych.

Jak pisze Gazeta Prawna, teraz każdy, kto będzie chciał użyć imienia, zdjęcia, herbu głowy Kościoła, a nawet samego słowa "papieski”, będzie musiał najpierw uzyskać zgodę władz kościelnych. W ten sposób imię i wizerunek papieża nie będą więcej wykorzystywane do celów komercyjnych, żeby na tym zarabiać.

ewil Gazeta Współczesna, wspolczesna.pl