Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Skwer Władysława Strakacza w Skierniewicach

17.06.2014
Skwer Władysława Strakacza w Skierniewicach Skwer Władysława Strakacza w Skierniewicach

Potomkowie Władysława Strakacza, właściciela nieistniejącego już browaru w Skierniewicach, brali udział w uroczystości nadania skwerowi imienia Władysława Strakacza. Nadanie skwerowi imienia Władysława Strakacza oraz uroczystości związane z odsłonięciem tablic informacyjnych to inicjatywa Skierniewickiego Bractwa Piwnego. Uroczystości przy skwerze Strakacza odbyły się w sobotę 14 czerwca 2014 roku.

Stanisław Strakacz, którego właściciel skierniewickiego browaru Władysław Strakacz był stryjem, odsłonił jedną z tablic z nowa nazwą skweru. Drugą tablice odsłaniał prezydent Skierniewic Leszek Trębski. Wcześniej przed gmachem starostwa powiatowego w Skierniewicach potomkowie Władysława Strakacza brali udział w uroczystościach związanych z nadaniem skwerowi imienia.

Kamratom ze Skierniewickiego Bractwa Piwnego, inicjatorom uhonorowania Władysława Strakacza, udało się zjednać dla wspólnej sprawy wyjątkowo liczne środowiska. Browarnika i społecznika uhonorowali przedstawiciele wielu organizacji społecznych i zawodowych. Byli członkowie grup rekonstrukcyjnych, kolekcjonerzy starych samochodów, motocykliści, orkiestry dęte, strażacy, aktorzy domu kultury, nawet piloci. Uroczystość rozpoczęła się tryumfalnym wjazdem na skwer „Władysława Strakacza” – aktora w historycznym mundurze naczelnika straży pożarnej. Była muzyka, odgrywanie rodzajowych scenek z piwem w roli głównej, wspomnienia o browarze, zakopywanie kapsuły czasu. Nad skwerem przelatywały dwa niewielkie samoloty, nawiązujące do kolejnej, po motoryzacji – pasji Władysława Strakacza. Browarnik ten w swoim majątku w Strobowie miał samolot i niewielkie lotnisko.

W drugiej części sobotniego spotkania Skierniewickie Bractw Piwne zaprosiło uczestników uroczystości i mieszkańców miasta na Biesiadę. Odbywające się od 1998 roku kwartalne Biesiady Skierniewickiego Bractwa Piwnego to imprezy zamknięte, kamraci spotykają się w piwnicach dawnego browaru Strakacza. Tym razem po raz pierwszy zorganizowano biesiadę otwartą. Goście spotkali się w klubie Drugi Dom przy ulicy Mickiewicza. Atrakcją było piwo domowe w styly dry stout, uwarzone przez członków Bractwa Piwnego - Joannę i Piotra Wojnarskich.

Bractwo Piwne reprezentowane było przez członków z Częstochowy i z Łodzi. W uroczystościach brali udział m. in. Sara Nabrdalik – Wielki Mistrz Bractwa Piwnego oraz Marcin Olczyk – Kanclerz Bractwa.

Za przygotowanie uroczystości nadania skwerowi imienia Władysława Strakacza i organizacje Biesiady szczególne podziękowania należą się Zbyszkowi Gradowskiemu ze Skierniewickiego Bractwa Piwnego.

Zobacz także: Otwarta Biesiada Skierniewicka i Skwer Strakacza