Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Skąd to piwo?

04.07.2006

Dwie organizacje zrzeszające producentów piwa w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie oraz Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich są adresatami apelu Bractwa Piwnego. Apel dotyczy rzetelnego informowania konsumentów piwa o miejscu jego warzenia. Treść pisma przesłanego do obu stowarzyszeń publikujemy poniżej.
Apel do browarów

Towarzystwo Promocji Kultury Piwa BRACTWO PIWNE, jako organizacja konsumencka, oczekuje rzetelnej informacji na temat piw warzonych na terenie Polski. Z punktu widzenia świadomego konsumenta jedną z najważniejszych informacji o piwie – obok składu surowcowego – jest miejsce jego warzenia.

Dlatego domagamy się umieszczania informacji o miejscu pochodzenia na opakowaniach piw warzonych w Polsce.

Dotychczasowe praktyki wielu producentów pozostawiają wiele do życzenia. Firmy posiadające kilka browarów często ograniczają się do informacji o siedzibie centrali. Jest to – zdaniem BRACTWA PIWNEGO – praktyka nieuczciwa, zwłaszcza w kontekście regionalnego pozycjonowania poszczególnych marek.
Poza tym BRACTWO PIWNE uważa, że skoro producenci piwa w większości swoich działań promocyjno-reklamowych zwracają uwagę na jakość wody z określonego regionu, powinni działać konsekwentnie. Czy inny smak będzie miało to samo piwo warzone wg identycznej receptury, ale przy użyciu wody z dwóch różnych miejsc?
Informacja o miejscu warzenia jest szczególnie istotna w przypadku tych marek, które produkowane są jednocześnie w różnych browarach, dlatego zwracamy się przede wszystkim do największych krajowych producentów piwa. Dla nas, jako konsumentów i członków Bractwa Piwnego, dbających o kulturę piwa, precyzyjne określenie miejsca warzenia jest niebagatelnym problemem. Liczymy na poparcie naszej inicjatywy przez wszystkich, którym problem piwa leży na sercu.

Bractwo Piwne