Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Skąd te głosy?

10.04.2004

Sprawa wysokości piwnego podatku akcyzowego po 1 maja 2004 cały czas jest żywo dyskutowana. Towarzystwo Promocji Kultury Piwa BRACTWO PIWNE zabierało w tej kwestii głos już kilkakrotnie. Teraz o opinię prosimy kolejnych parlamentarzystów, którzy – wbrew swoim klubowym kolegom - przyczynili się do przyjęcia obowiązującej, niekorzystnej dla producentów i konsumentów, ustawy.
Elżbieta Radziszewska
Konstanty Miodowicz
Klub Poselski Platforma Obywatelska
ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa
kp-po@sejm.pl
Szanowni Państwo Posłowie,

W imieniu Towarzystwa Promocji Kultury Piwa BRACTWO PIWNE proszę o wyjaśnienie powodów, dla których poparli Państwo projekt utrzymania proponowanej przez rząd, wyższej stawki podatku akcyzowego od piwa. Mam na myśli głosowanie z dnia 23 stycznia, którego skutki my wszyscy, także Państwa wyborcy, odczuwać będziemy już za kilka tygodni. Zgodnie z przyjętą, między innymi Państwa głosami, Ustawą, maksymalna stawka akcyzy wynosi 6,86 zł. Obniżenie tej stawki przez Ministra Finansów jest w obecnej sytuacji sprawą co najmniej dyskusyjną.
Obecna stawka podatku akcyzowego jest dużo wyższa niż w krajach sąsiednich, Czechach, Niemczech czy Słowacji. Konkurencyjność rodzimych producentów piwa coraz bardziej maleje. Przedstawiciele branży piwowarskiej prognozują, że już wkrótce wiele browarów nie wytrzyma konfrontacji z „piwnymi potęgami”, zatrudnieni w nich pracownicy przejdą na utrzymanie Skarbu Państwa, zasilonego pieniędzmi z podatku akcyzowego. Z gospodarczej mapy kraju znikną browary a wraz z nimi regionalne marki piwa. W momencie wejścia Polskie do struktur Unii Europejskiej przestanie istnieć kolejny aspekt naszej tożsamości – kulturowej, obyczajowej, narodowej.
Pytanie BRACTWA PIWNEGO, ogólnopolskiej organizacji konsumenckiej, kieruję właśnie do Państwa, gdyż podczas sejmowego głosowania nad odrzuceniem dwunastej poprawki senackiej do ustawy o podatku akcyzowym, Państwo – jako jedyni posłowie Platformy Obywatelskiej – byliście przeciwni jej odrzuceniu.
Z wyrazami szacunku – Wielki Mistrz Bractwa Piwnego
Zbigniew Olobry

Do wiadomości:
1.Ministerstwo Finansów
2.Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich
3.Media

Bractwo Piwne