Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Sezon wycieczkowy czas zacząć

17.03.2005

W informatorach turystyczno – krajoznawczych przedstawiany jest jako jeden z najciekawszych i najlepiej zachowanych zduńskowolskich obiektów fabrycznych z końca XIX wieku. Przede wszystkim – od momentu powstania w 1892 roku – nadal pełni pierwotne funkcje. W sobotę (19.03.2005) Krąg Łódzki Bractwa Piwnego odwiedzi Browar Staropolski w Zduńskiej Woli.
Planowana od dłuższego czasu wycieczka Bractwa Piwnego do Zduńskiej Woli wreszcie dojdzie do skutku. Założony przez Zenona Anstadta, jednego z synów łódzkiego przemysłowca – potentata branży piwowarskiej – browar zachowany jest w stanie bardzo zbliżonym do pierwotnego. Co najważniejsze – w przeciwieństwie do wielu zakładów włókienniczych z tego samego okresu – nadal jest to browar. Od 1996 roku zakład należy do rodziny powojennych właścicieli przedsiębiorstwa: Blusiewiczów-Strzelińskich. Obecni właściciele zdają się doceniać wagę tradycji piwowarskich tego miejsca. Deklarują nawiązywanie do historycznej roli, jaką rodzina Anstadtów odgrywała w społecznym i kulturalnym życiu Łodzi i Zduńskiej Woli. Deklaracje nie pozostają bez pokrycia. Przed ponad rokiem, podczas wieczoru „Ze świecą szukać takich mecenasów”, Browar Staropolski został przez Bractwo Piwne uhonorowany tytułem Sponsora Kultury Łódzkiej.
Zwiedzanie browaru o tak charakterystycznej i dobrze zachowanej bryle architektonicznej, wpisującej się w tradycyjne otoczenie, jest szczególnie ciekawe właśnie wczesną wiosną. Do zabudowań browaru przylega ogród – park rozrywki, założony, na wzór łódzkiego Helenowa – przez Zenona Anstadta. Obecnie jest to Park Miejski. Z racji pory roku drzewa i krzewy nie przesłaniają jeszcze bryły samego browaru.
Bractwo Piwne