Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Sąd policzył długi

09.07.2002

Brok coraz bliżej układu z wierzycielami.
Wniosek o otwarcie postępowania układowego ze swymi wierzycielami prezes Broka Tom Gresk złożył w połowie marca br. Mówiło się wtedy, że browar zalega z płatnościami 50-60 firmom na kwotę ok. 10 mln. zł. Od wczoraj, kiedy to Ryszard Wełniak, sędzia Sądu Rejonowego-Sądu Gospodarczego w Koszalinie oficjalnie zamknął listę wierzycieli, wiadomo, że jest dokładnie 205 i Brok jest im winny ponad 15 mln zł.
- Jeżeli nie będzie odwołań, lista wierzytelności uprawomocni się w ciągu 7 dni. Wtedy usiądę z dłużnikiem do stołu i ustalę termin oraz szczegóły pierwszego zgromadzenia wierzycieli, na którym mam nadzieję od razu dojdzie do podpisania układu sądowego. Zgromadzenie to, jak przypuszczam, odbędzie się pod koniec września lub na początku października - mówi sędzia Wełniak.
Dodajmy, że lista sądowa nie obejmuje największego wierzyciela Broka, czyli Pekao S.A. Browar jest mu winien ok. 100 mln zł.

- Browary Brok S.A. to jedna z pierwszych firm sprywatyzowanych w Polsce; jej właścicielem był przez ostatnie lata koncern niemiecki Holsten Brauerei AG
- Od 1 grudnia 2001 r. Browary Brok S.A. z Koszalina w 85 proc. należą do Amerykanina Toma Greska, w 15 proc. - do Belga Jana Toi, właściciela browaru Belgia w Kielcach
- W tym roku doszło w firmie do zwolnień. Pracę straciło około 20 osób. Dziś Brok zatrudnia ok. 350 ludzi.
Głos Pomorza

(jola)