Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

SABMiller kupuje Topvar

20.03.2006

Słowacki Urząd Antymonopolowy zezwolił na przejęcie przez koncern SABMiller jednego z największych słowackich browarów Topvar.
SABMiller, właściciel polskiej Kompanii Piwowarskiej, który kontroluje już inny słowacki browar Ĺ ariš, uzgodnił z udziałowcami Topvaru odkupienie akcji o wartości 15,2 miliona dolarów.

Przejęcie odbędzie się w trzech etapach. W pierwszym SABMiller kupi od 33 do 49 procent akcji, a pół roku później kolejne papiery, zwiększając udział do 67 procent. W trzeciej fazie właściciele pozostałych akcji będą mogli sprzedać je SABMillerowi w ciągu 18 miesięcy.

Browar Topvar powstał w 1957 r., został sprywatyzowany w 1994 r. Grupa jego menedżerów ma dziś 51 proc. akcji, 34 proc. stanowi własność pracowników, a 15 proc. ma miasto Topolczany. Browar produkuje 569 tys. hektolitrów piwa rocznie, co zapewnia mu 13,2-proc. udział w słowackim rynku. Zatrudnia 440 pracowników.

Grupa SABMiller to jeden z największych producentów piwa na świecie. Dzięki zakupowi akcji Topvaru zwiększy swój udział w słowackim rynku z 26 do 40 procent. Największym graczem na słowackim rynku, z 44-proc. udziałem, pozostanie holenderski Heineken, który przejął już trzy browary Zlaty Bażant, Corgoń i Kelt.

Na Słowacji pozostaje jeszcze pięć małych firm piwowarskich: Steiger, Stein, Tatran, Popper i Urpin. Ich udział w rynku nie przekracza 4,1 proc. - Po przejęciu Topvaru nasza sytuacja znacznie się pogorszy, ponieważ obaj zagraniczni potentaci będą mieć dużo lepszą pozycję w negocjacjach z sieciami handlowymi - ubolewa Emil Mihalik, dyrektor ds. handlowych browaru Steiger.

Rzeczpospolita

Andrzej Niewiadowski z Bratysławy