Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Rzeczką Chodczą płyną ścieki. Awaria w browarze?

16.07.2007
Rzeczką Chodczą płyną ścieki. Awaria w browarze? Rzeczką Chodczą płyną ścieki. Awaria w browarze?

Awaria w Browarze Belgia prawdopodobną przyczyną zanieczyszczenia rzeki Chodcza. O możliwości skażenia kierownictwo browaru zawiadomiło Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Zanieczyszczenie rzeczki w połowie ubiegłego tygodnia zauważył Mariusz Mazur, leśniczy z Bilczy. - Zobaczyłem, że coś niedobrego zaczyna się dziać z rzeką. Początkowo jednak myślałem, że to wpływ intensywnych opadów. W sobotę okazało się, że musiało dojść do zanieczyszczenia odpadami - informuje Mazur.

Rzeka jest mętna i wydziela nieprzyjemny zapach. Jak zaobserwował leśnik, część żyjących w niej ryb i innych zwierząt zdechła, część uciekła w górę rzeki, a jeszcze inne wyszły na brzeg.

- To wygląda na poważne zanieczyszczenie. Co najmniej przez miesiąc rzeka będzie z tym walczyć. Dlatego w sobotę chciałem zawiadomić odpowiednie służby, ale okazało się, że ktoś zrobił to już wcześniej - zwraca uwagę Mazur.

W piątek o awarii Wojewódzki Inspektorat Środowiska zawiadomił Browar Belgia, obok którego rzeka przepływa.

- Dostaliśmy informację, że w browarze doszło do awarii, której skutkiem może być wyciek zanieczyszczeń do Chodczy. Obecnie badamy sprawę - mówi Małgorzata Janiszewska, wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Sprawą zainteresował się też wydział zarządzania kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Dostaliśmy informację o zanieczyszczeniu. Czekamy na wyniki badań inspektoratu - mówi Andrzej Martoś, dyrektor wydziału.

 

Fot. Jarosław Kubalski / AG
mon, Gazeta Wyborcza Kielce