Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Rozpoczęły się XII Jesienne Spotkania Browarników

07.10.2004

Tylu producentów piwa w Płocku jeszcze nie było. Na dwa dni stolica północnego Mazowsza stała się stolicą Polskiego jasnego pełnego.
Opinia fachowców, którzy przyjechali do Płocka, jest zgodna: to najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży piwowarskiej. Tu zapadają decyzje dotyczące wspólnej strategii w rozmowach z rządem, omawiane są nowe projekty ustaw i przepisów, mówi się o współpracy, a nawet fuzjach. Wielu podgląda konkurencję i próbuje wydobyć tajniki funkcjonowania innych. Mimo zapowiedzi, w spotkaniu nie wziął udziału żaden przedstawiciel rządu. - Mamy wiele trudnych spraw do omówienia, zwyczajnie nas unikają - śmiał się jeden z organizatorów spotkania, prezes Branżowego Magazynu Przemysłowego Adam Grzeszczuk.

Piwowarów elektryzują zmiany w przepisach prawa. - Projekt konstytucji europejskiej chce wprowadzić zapis o negatywnych skutkach picia alkoholu, w tym piwa, dla zdrowia - mówi szefowa Związku Pracodawców Browary Polskie Danuta Gut. - To bardzo zła wiadomość, szczególnie w czasie, gdy próbujemy zmieniać świadomość ludzi, wprowadzać nową kulturę picia. By zastępować wódkę piwem czy winem. Taki zapis może wszystko zniweczyć.

Prezes Okocimia Marcin Piróg musiał odpowiadać na niewygodne pytania dotyczące ulubionego przez wielu płocczan, lokalnego browaru Kasztelan w Sierpcu. Przed dwoma tygodniami jego Okocim wchłonął sierpeckiego Kasztelana. - Od 4 lat jesteśmy właścicielem Sierpca. Przez ten czas nie zmieniła się liczba pracowników, sprzedajemy coraz więcej piwa. Ta zmiana to wyłącznie kosmetyka - przekonywał.

Dzisiaj browarnicy wybiorą najlepsze tegoroczne piwo. Do konkursu stanęło 35 gatunków z 16 browarów.

Gazeta Wyborcza

Sebastian Śmietanowski