Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Rozmowy o fuzji w USA

12.07.2008

Grupy piwowarskie InBev i Anheuser-Busch powróciły do negocjacji o połączeniu po poprawieniu oferty złożonej przez InBev. Akcje browaru zyskały w Brukseli 7,35 proc. i kosztowały 44,5 euro. Nowa grupa stanie się największą w branży, wyprzedzając SABMillera.

Amerykanie nie zgodzili się na pierwszą ofertę wyceniającą ich grupę na 46,3 mld dol. Starali się wszelkimi sposobami pokrzyżować plany Belgów. W odpowiedzi InBev przystąpił do ataku, zwracając się do amerykańskiej komisji kontroli giełdowej SEC o zgodę na doprowadzenie do zmiany całej rady nadzorczej Anheusera. 

Wznowienie rozmów było możliwe dzięki wsparciu kilku największych udziałowców Anheusera, zwłaszcza miliardera Warrena Buffetta (5 proc. udziałów), którym spodobał się pomysł fuzji. Negocjacje weszły w aktywną fazę po poprawieniu oferty kupna z 65 do 70 dol. za akcję. Daje to wycenę Anheusera na poziomie 50 mld dol. Rynek przyjął z entuzjazmem tę wiadomość. Walory browaru z USA zyskały przed sesją 8 proc., do 66,1 dol. Amerykanie prawdopodobnie przyjmą ofertę podczas weekendu.

Piotr Rudzki, Rzeczpospolita