Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Rozkradają browar Anstadta!

07.05.2008
Rozkradają browar Anstadta! Rozkradają browar Anstadta!

Metalowe zbiorniki, pręty i inne żelastwo wywożą złomiarze z terenu browaru Ludwika Anstadta przy ul. Sędziowskiej 15 (jego rozbiórkę wstrzymano 16 kwietnia). Cały proceder, o czym przekonała się wczoraj nasza reporterka, odbywa się mimo obecności pracowników ochrony. Z relacji mieszkańców okolicznych bloków wynika, że dzieje się tak od dłuższego czasu.

- Za każdym razem pojawia się dwóch młodych mężczyzn - opowiada pani Katarzyna, lokatorka jednego z pobliskich budynków. - Bez przeszkód wchodzą główną bramą. Ciągną za sobą dwukołowy wózek. Układają na nim złom i wywożą, tym razem przez boczną bramę. Trwa to nie dłużej niż kilka minut.

- Akcja jest powtarzana średnio trzy razy dziennie - dodaje pani Katarzyna. - Najczęściej po godz. 17, rzadziej od rana. Raz zdarzyło się nawet (w ostatnią niedzielę), że mężczyźni zamiast wózka użyli samochodu.

O tym, że browar Anstadta to raj dla złomiarzy, przekonuje Henryk Kałużny, który przez prawie dwadzieścia lat pełnił w nim funkcję dyrektora:

- Wywieźć można wiele: kadzie, barierki, słupy, elementy stropu - mówi. - Nawet kilkunastu złomiarzy miałoby pełne ręce roboty. Nie uda się im zabrać tylko żelaznych tanków, w których przechowywano piwo (każdy o pojemności 15 tys. litrów), bo ze względu na rozmiary do ich podniesienia niezbędny jest dźwig.


* * * * *

17 marca br. wojewódzki konserwator zabytków wszczął procedurę wciągania browaru Ludwika Anstadta do rejestru zabytków. Tymczasem 28 marca właściciel terenu (ma tam powstać luksusowe osiedle mieszkaniowe) otrzymał... pozwolenie na jego rozbiórkę, do której przystąpił na początku kwietnia. Gdy konserwator dowiedział się o tym od „Expressu", 16 kwietnia prace wyburzeniowe zostały wstrzymane.

Wczoraj na terenie browaru odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli inwestora, wojewódzkiego i miejskiego konserwatora zabytków oraz Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

- Na terenie browaru jest pięć budynków, z których trzy uznane są za tzw. współczesne - mówi Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków. - Nas interesują więc dwa pozostałe (chłodnia oraz pomieszczenie na silosy zbożowe). O tym, czy ponownie rozpoczniemy procedurę wciągania do rejestru zabytków, zadecydujemy po 21 maja. Do tego czasu inwestor zobowiązał się do opracowania nowego planu zagospodarowania terenu.

(izj) - Express Ilustrowany