Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Rozbierają zabytkowy browar Ludwika Anstadta

17.04.2008
Rozbierają zabytkowy browar Ludwika Anstadta Rozbierają zabytkowy browar Ludwika Anstadta

- Browar przy ulicy Sędziowskiej 15 znika na naszych oczach! - zaalarmował nas wczoraj czytelnik. - A przecież kilka tygodni temu ogłoszono, że zostanie wpisany na listę zabytków. Tymczasem rozbiórka trwa od trzech dni. Rozpoczęto od tylnej części, żeby nie rzucało się w oczy.

Sprawdziliśmy. Prace wyburzeniowe rzeczywiście trwają w najlepsze. Jeżeli będą przebiegać w dotychczasowym tempie, już za kilka dni po zabytkowym browarze nie będzie śladu!

Co na to wojewódzki konserwator zabytków?
- 17 marca rozpoczęliśmy procedurę wciągnięcia kompleksu budynków przy ul. Sędziowskiej do rejestru zabytków - mówi Piotr Ugorowicz z biura konserwatora. - Poinformowaliśmy o tym właściciela terenu. Od tej chwili jego obowiązkiem jest konsultowanie z nami rozpoczęcia jakichkolwiek prac. Nie wyrażaliśmy zgody na rozbiórkę.

Tymczasem Michał Szczytkowski, kierownik budowy, twierdzi, że ma pozwolenie (wystawione 28 marca bieżącego roku) na przeprowadzenie prac wyburzeniowych na tym terenie. Nie chciał jednak powiedzieć, przez kogo zostało wydane. Odesłał nas do inwestora - warszawskiej firmy, której dyrektor nie znalazł wczoraj czasu, by z nami porozmawiać.

Browar Ludwika Anstadta powinien znaleźć się w rejestrze zabytków za ok. dwa miesiące. Czy wcześniej nie zamieni się w stertę gruzu?

(izj) - Express Ilustrowany