Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Równa piwna akcyza

12.10.2004

Nie udało się obniżyć akcyzy na piwo w Polsce, niektórzy przedstawiciele branży chcą więc ujednolicenia jej w całej Unii Europejskiej.
Inicjatywa wyszła jednak od Europejskiego Stowarzyszenia Browarów Małych i Regionalnych. - My ją podchwyciliśmy. Zdaję sobie sprawę, że jest to początek długiej drogi - powiedział nam Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.

Od ponad roku sen z powiek polskich browarników spędza niższa akcyza na piwo w Czechach i Niemczech. To powoduje, że trunek ten u naszych sąsiadów jest tańszy. Dyrektywa horyzontalna, która obowiązuje w naszym kraju od 1 maja, pozwala sprowadzić prywatnie 110 litrów piwa. W trzecim kwartale sprzedaż piwa w Polsce spadła o trzy procent

- Do końca nie wiemy, czy przyczyna spadku tkwi w tym, że wzrósł import prywatny, czy można ją wytłumaczyć kiepską pogodą - mówi Danuta Gut, dyrektor biura Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. ZPPP ostrożnie jednak podchodzi do pomysłu ujednolicenia stawek akcyzy. Według przedstawicieli Związku takie rozwiązanie można przyjąć jedynie równając ten podatek w dół. W Polsce akcyza na piwo wynosi obecnie około 70 groszy za litr. W Niemczech i Czechach jest w przeliczeniu o połowę niższa. Zgodnie z propozycją Europejskiego Stowarzyszenia Browarów Małych i Regionalnych jednolita stawka miałaby oscylować wokół 44 groszy za litr. Jednak koncepcja ujednolicenia akcyzy nie wszystkim się podoba.

- Przedstawiciele naszych browarów raczej powinni dążyć, tak jak do tej pory, do obniżenia podatku w naszym kraju. Ujednolicenie akcyzy na piwo byłoby niebezpiecznym precedensem, dającym argument do wyrównywania również innych podatków - uważa Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum im. Adama Smitha. Tym bardziej, że niemożliwe jest ujednolicenie stawek podatku wyłącznie na piwo. Taka sama akcyza musiałaby objąć wina i alkohole wysokoprocentowe. Jednak do tego potrzeba dyrektywy Komisji Europejskiej.

Ujednolicenie stawek tylko podatku akcyzowego nie doprowadzi jednak do takich samych cen w całej Unii. Bo w krajach wspólnoty obowiązują różne stawki podatku VAT. Nadal też są zróżnicowane koszty pracy.

Życie Warszawy

Henryk A. Sadowski