Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Regionalne z pianką mniej popularne

10.07.2004

Przez ostatnie klika miesięcy piliśmy mniej piwa z małych browarów. Powód - zła pogoda. - Otwarcie granic po wejściu Polski do Unii Europejskiej nie spowodowało napływu tańszego piwa z sąsiednich państw, a niewielki spadek sprzedaży zanotowany przez mniejsze browary to efekt słabej pogody - poinformował PAP Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich Andrzej Olkowski.
Jego zdaniem, w browarach regionalnych sprzedaż piwa w drugim kwartale 2004 roku była niższa niż rok wcześniej, ale związane to było raczej z niesprzyjającą pogodą oraz wzrostem cen artykułów konsumpcyjnych. - Przed wejściem do Unii ludzie robili dużo różnych zakupów potrzebnych i mniej potrzebnych i wyczyścili się z pieniędzy. Poza tym po wstąpieniu do Unii dużo produktów spożywczych po prostu podrożało i dlatego zostaje mniej na używki - powiedział Olkowski. Jak poinformował prezes, na roczne wyniki browarów największy wpływ będzie miała pogoda w lipcu i sierpniu oraz w październiku, kiedy z wakacji wracają studenci.

- Bardzo dobrze by było, gdybyśmy powtórzyli wynik ubiegłoroczny - dodał prezes. Małe i średnie browary zwiększyły w zeszłym roku sprzedaż piwa o 4,4 proc. do około 1,5 mln hektolitrów. Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich zrzesza około 40 regionalnych producentów piwa. Udział całego stowarzyszenia w krajowym rynku piwa wynosi 5-6 proc. Maksymalna zdolność produkcyjna wszystkich zakładów wynosi około 2 mln hl piwa rocznie.
Życie

AND