Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Razem dużo łatwiej

16.09.2002

"Browar Północny” Sp. z o.o. w Suwałkach połączył się z Browarem Kiper z Piotrkowa Trybunalskiego, znanego m.in. z produkcji piwa ulubionego przez bohaterów jednego z telewizyjnych seriali. Do fuzji zmusiła suwalczan trudna sytuacja finansowa spółki. Suwalski browar popadł w finansowe tarapaty w ubiegłym roku.
- Przyczyną był znaczny, bo aż 38-procentowy, spadek sprzedaży piwa. Ten z kolei wynikał głównie z mniejszego popytu. Najgorsze już chyba mamy za sobą - mówi Piotr Stelmach, prezes "Browaru Północnego”.
To właśnie finansowy dołek sprawił, iż zaczęto poszukiwania partnera, który pomógłby znowu stanąć na nogi.
- Wybraliśmy Browar Kiper z Piotrkowa Trybunalskiego, z którym już wcześniej współpracowaliśmy - informuje P. Stelmach. - Dzięki temu doszło do wzmocnienia kapitałowego spółki, w której większość udziałów należy teraz do Piotrkowa. Oprócz finansowego zastrzyku zyskaliśmy nowe rynki zbytu. Wspólna jest też polityka cenowa oraz zakupy surowców i materiałów. W kupie jest dużo łatwiej. Są już widoczne efekty. Ostatnio sprzedaż wzrosła o 40 procent - podkreśla prezes.
Dzięki dodatkowym milionom możliwe będą też dalsze inwestycje. W planach jest np. modernizacja kotłowni i chłodziarni. Zdolności produkcyjne "Browaru Północnego” (nazwa i znak firmowy pozostały bez zmian) wynoszą 120 tys. hektolitrów piwa. W Piotrkowie Trybunalskim są dwukrotnie większe. Suwalskie piwo trafia m.in. do sklepów i hurtowni w Łodzi, na Śląsku i w Małopolsce.
Browar suwalski został sprywatyzowany w 1999 roku. Obecnie zatrudnia 67 pracowników.

Gazeta Współczesna

(m)