Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Przywiozłem ci kufel z Gdańska!

13.02.2008

Czy ceramiczny kufel, taki, z jakiego piwo pili gdańszczanie w XVIII w., stanie się hitem na rynku pamiątek? Na to liczy Gdańska Organizacja Turystyczna. - Turyści lubią takie gadżety. Czekamy na kolejne propozycje - mówią pracownicy GOT.

Kufle to pomysł podgdańskiego browaru Amber. Kiedy w 2007 r. firma wprowadzała na rynek piwo Złote Lwy, wyprodukowała także serię ceramicznych kufli - kopii naczyń, z których pito piwo w Gdańsku w XVIII w. (oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku). Kufle trafiły do knajpek, w których podaje się Złote Lwy, część rozdano gdańskim VIP-om.

Teraz kufle mają trafić pod strzechy. - Amber wyprodukował już serię na sprzedaż, wkrótce będą gotowe kartonowe opakowania z informacjami o bogatych gdańskich tradycjach browarniczych. Z myślą o odwiedzających Gdańsk turystach przygotowane zostaną trzy wersje językowe: polska, angielska i niemiecka - mówi Tomasz Nadolny, wiceszef Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Kufel (ma kosztować ok. 20 zł) pojawi się w sprzedaży wiosną. Już teraz miasto zgłosiło go do konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszą pamiątkę turystyczną z regionu.

- Ale nie ograniczymy się tylko do pamiątek związanych z piwem - mówi Nadolny. - Czekamy na inne atrakcyjne pomysły na pamiątki z Gdańska. Zdradzę, że nad ciekawym projektem pracuje jedna ze słynnych gdańskich piekarni. Liczymy także, że uda się wylansować coś z dziedziny rękodzielnictwa.


Mikołaj Chrzan, Gazeta Wyborcza Trójmiasto