Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Przybywa Kręgów

20.12.2004

Dwie kilkunastoosobowe delegacje sympatyków Bractwa Piwnego ze Zgierza i z Częstochowy uczestniczyły w otwartym posiedzeniu Kapituły Bractwa. Spotkanie Kapituły poprzedziło sobotnią (18.12.2004) Galę ZŁOTEGO CHMIELU, podczas której medal ZŁOTY CHMIEL'2004 odebrał Robert Makłowicz. Grono sympatyków Bractwa Piwnego miało powody, żeby przysłuchiwać się obradom Kapituły - właśnie wtedy powołane zostały Kręgi Lokalne w Zgierzu i Częstochowie.
Krąg Lokalny Bractwa Piwnego w Zgierzu to po prostu Zgierska Kuźnia Piwna, działająca od dwóch lat organizacja konsumencka. Zrzeszeni w Kuźni piwosze od początku jej istnienia współpracowali z Bractwem Piwnym. Teraz zdecydowali się sformalizować kontakty i tak doszło do połączenia sił. Działacze Kuźni podkreślają, że tworząc swoją organizację chcieli pokazać mieszkańcom Zgierza, że także w ich mieście może dziać się coś ciekawego. Rzeczywiście, Zgierska Kuźnia Piwna porafiła przygotowywać mniejsze lub większe imprezy z rozmachem. Dzięki Kuźni w Zgierzu odbyło się wiele spotkań popularyzujących kulturę piwa i kulturę w ogóle. Działając w ramach Bractwa Piwnego, stowarzyszenia o zasięgu ogólnopolskim, Zgierska Kuźnia Piwna będzie w stanie jeszcze lepiej promować swoje miasto. Na pewno przy tym nie zatraci lokalnego charakteru, wszak z założenia Kręgi Lokalne są jednostkami o bardzo dużej autonomii i swobodzie działania.
Piwosze z Częstochowy po raz pierwszy zainteresowali się Bractwem Piwnym ponad rok temu. Od tego czasu grupie miłośników dobrego piwa udało się okrzepnąć, zebrać doświadczenia i przystąpić do działania. Choć oficjalnie Krąg Lokalny Bractwa Piwnego w Częstochowie powołany został 18 grudnia, jego członkowie już mają przygotowany kalendarz imprez i spotkań na najbliższe tygodnie. Przede wszystkim chcą zorganizować pokaz warzenia piwa metodami domowymi. Okazuje się, że piwowarzy domowi to w częstochowskim Bractwie Piwnym silna "frakcja". Poza tym - planowana jest wizyta w Browarze Kmicic i zwiedzanie zabytkowych pomieszczeń, z nieczynną słodownią na czele.
Oba nowe Kręgi - Zgierska Kuźnia Piwna i Częstochowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego - mają doskonałe miejsca do spotkań. Kuźnia tradycyjnie już gromadzi się w barze Kuźnia, piwosze częstochowscy są stałymi bywalcami pubu Oslo.
Bractwo Piwne