Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Prowokacja Gazety Pomorskiej w Grudziądzu. Nie sprzedajemy alkoholu nieletnim - to fikcja

16.01.2009

Nastolatkowie nie mają problemów z zakupem piwa i wódki. Przekonaliśmy się o tym, wybierając się na zakupy z Martą i Pawłem.

Marta. Ładna brunetka, licealistka. Ma i wygląda na 17 lat. 

Paweł. Brunet średniego wzrostu. Odrobinę powagi dodają mu okulary. Ale nawet z nimi na nosie nie wygląda na swoich 17 lat.

Grudziądz. Jedno z dużych miast w regionie. Ładne, choć zaniedbane centrum. Sklep z alkoholem na każdej ulicy, na każdym rogu.

Razem idziemy na zakupy
Jest godz. 8. Większość uczniów albo rozpoczęła lekcje, albo właśnie jest w drodze do szkół. My mamy inny plan. Marta na zmianę z Pawłem będą próbowali kupić alkohol i papierosy, a nasz reporter obserwować zachowanie sprzedających. Odwiedzimy małe "spożywczaki”, sklepy sieciowie i wielki market. Na zakupy dajemy sobie godzinę.

Do sklepu sieci PSS "Społem”, przy ulicy Długiej - nieopodal Rynku - poszliśmy z przekonaniem, że w centrum miasta alkoholu bez dowodu na pewno nie kupimy. Marta poprosiła dwa "specjale” i paczkę papierosów. Ekspedientka o blond włosach zapytała jedynie o markę i podała zakupy.

Zapytana, czy wie, że złamała prawo, zasłania się brakiem doświadczenia. - Do branży przyszłam niedawno i dlatego nie poprosiłam o dowód. Złamałam prawo, ale więcej tego nie zrobię - zapewnia zaskoczona.

Kobieta ze sklepu "Żabka” przy ul. Starorynkowej bez pytania o dowód sprzedała Marcie papierosy i "szampana”. - Dziewczynę znam, bo często u nas kupuje. Wiem, że ma 18 lat - wyjaśniała pracownica "Żabki”.

Na zakupy do sklepu "Smlecz” przy ul. Solnej wszedł Paweł. Poprosił o niedrogie wino. Sprzedająca blondynka zapytała o dowód, ale zadowoliła się odpowiedzią Pawła, że swój "kwit na dorosłość” zostawił w domu. Podała alkohol. Bez żadnego pytania o dokumenty Paweł kupił alkohol w następnych dwóch sklepach. W "Marioli” przy ulicy Kosynierów Gdyńskich sprzedawca cieszył się, że z samego rana sprzedał dwa mocne piwa.

Myślałam, że jest dorosły
Podpadły nie tylko małe sklepy, ale także market "Kaufland”. Ekspedientka w średnim wieku, bez mrugnięcia okiem "skasowała” butelkę wódki przyniesionej do kasy przez Pawła. Usprawiedliwiała się, że licealista dojrzale wygląda: - Kolega nosi takie poważne okulary...

W ciągu godziny zdążyliśmy wejść do siedmiu sklepów. Nasi nastolatkowie kupili łącznie cztery piwa, dwa "szampany”, butelkę wódki i dwie paczki papierosów.

Sprzedaży odmówiono jedynie w dwóch sklepach. W "Deprasie” przy ul. Kosynierów Gdyńskich ekspedientka nie wahając się stwierdziła, że bez dowodu, zakupów nie będzie. - To nasza żelazna zasada. Niestety, coraz młodsze osoby przychodzą po alkohol. Wszystkich odprawiamy z kwitkiem - zapewniała ekspedientka. Bez butelki Paweł wyszedł także z sklepu "Isia” przy ul. Solnej.

To nie wyjątek
Grudziądz boryka się z problemem alkoholizmu. - Prawie 30 proc. wszystkich naszych interwencji ma związek z alkoholem. Wiele z nich dotyczy właśnie młodzieży. Systematycznie kontrolujemy sklepy i wnioskujemy o cofnięcie koncesji nieuczciwym sprzedawcom - twierdzi Jan Przeczewski, komendant straży miejskiej w Grudziądzu.
to jest problem

- Karą dla sklepu za sprzedaż alkoholu nieletnim jest mandat oraz cofnięcie koncesji na sprzedaż wyskokowych trunków. W ub.r. w Grudziądzu strażnicy miejscy skontrolowali 34 sklepy. Prawo sprzedaży alkoholu straciły 2 z nich.
- W 2008 roku do grudziądzkiej izby wytrzeźwień trafiło 38 nastolatków. Najmłodsi nie mieli 14 lat.
- Wzrasta liczba przestępstw popełnionych przez pijanych nastolatków. W ubiegłym roku pijane dzieci 13 razy złamały prawo. 

Przemysław Decker Gazeta Pomorska