Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Prohibicja za ladą abolicja za barem

13.10.2006

Zaledwie od dwóch tygodni nocami nie można handlować ani balować w lokalach, a już władze Janowa Lubelskiego drapią się po głowie jak zliberalizować te przepisy. Powód? Protestują przedsiębiorcy.

Władze miasta wprowadziły ograniczenia w handlu na wniosek części mieszkańców i przy poparciu policji. Od końca września na mocy uchwały rady Miasta placówki handlowe czynne są tylko do godziny 22. Bary, kawiarnie i puby mogą pracować o godzinę dłużej a w weekendy dwie.
– W ten sposób odpowiedzieliśmy na prośby mieszkańców, którzy skarżyli się na hałasy i chuligaństwo, narzekali że młodzież pije nocami alkohol – wylicza Piotr Góra, przewodniczący Rady Miasta w Janowie Lubelskim.
Jeszcze nie było widać żadnych efektów wprowadzonych zmian. Z ławek w parkach znikneli co prawda pijący alkohol, ale... – Jest mniej osób legitymowanych nocną porą w ale może to skutki ochłodzenia niż samego ograniczenia – mówi Piotr Sawa, rzecznik janowskiej policji.
Tymczasem władze miasta już chcą zmienić uchwałę. Ugną się pod naporem protestów właścicieli zakładów gastronomicznych.
– Nie podoba nam się że władza będzie nam regulowała godziny pracy. Po za tym jak ktoś przyjdzie do lokalu napić się piwa to znaczy, że nie wypije go w parku – mówi jeden z janowskich restauratorów.
– Spotkaliśmy się z przedsiębiorcami w urzędzie, rozmawialiśmy i przekonali nas, że wcześniej podjęte obostrzenia są złe. Na dodatek łatwo je obejść, stąd planowana zmiana podjętej uchwały – wyjaśnia Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.
Według nowego projektu uchwały ograniczenia w nocnym życiu Janowa dotyczyć będą jedynie placówek handlowych. Wszystkie punkty gastronomiczne i lokale będą czynne do ostatniego klienta.
Nie wiadomo czy taka korekta spotka się z przychylnością radnych Janowa.
– Trochę dziwne jest działanie burmistrza. Nie po to najpierw wprowadzaliśmy ograniczenia żeby zmieniać je po protestach kilku przedsiębiorców. Nawet nie wiadomo jakie skutki przyniosła nowa uchwała w czasie dwóch tygodni obowiązywania. Można poczekać i dopiero za kilka miesięcy coś w niej zmieniać – mówi Piotr Góra przewodniczący Rady Miasta w Janowie Lubelskim.
Decyzja w sprawie janowskiej nocnej prohibicji zapadnie dzisiaj podczas głosowania nad nowym projektem uchwały. Początek sesji Rady Miasta o godz. 9, a obrady będą w siedzibie Urzędu Miasta.
 

Dziennik Wschodni

 

Fabian Plapis