Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Procenty do kontroli

01.07.2004

Posłowie chcą sprawdzić browary.W najbliższych dniach posłowie z sejmowej komisji rolnictwa skierują do rządu wniosek o skontrolowanie procesu produkcji piw mocnych w polskich browarach. To efekt publikacji ŻW.
Kilka dni temu ujawniliśmy, że w piwach mocnych jest znacznie mniej alkoholu, niż producenci deklarują na etykietach. Zbadaliśmy pięć najpopularniejszych polskich marek: Warkę Strong, Lecha Mocne, Okocim Mocne, Dębowe Mocne oraz Tatrę Mocne. Trunki testowaliśmy w prestiżowym laboratorium Zakładu Technologii Piwa i Słodu w Warszawie.

Wyniki badań okazały się sensacyjne. Wszystkie badane przez nas marki miały mniej alkoholu, niż producent zadeklarował na opakowaniu. Najgorzej wypadła Warka Strong, w której według oznaczeń producenta powinno być do 7,8 proc. alkoholu, w rzeczywistości było tylko 5,82 proc.

- Mam nadzieję, że wkrótce Ministerstwo Rolnictwa przeprowadzi kontrolę w browarach - powiedział nam poseł Antoni Mężydło, autor wniosku o zbadanie piwa. Wczoraj poseł PiS skierował wniosek o skontrolowanie zawartości alkoholu w piwie do prezydium komisji. Wkrótce dokument ma zostać wysłany do Rady Ministrów. Wyniki badań sporządzonych przez ZTPiS także trafiły już na biurko Wojciecha Olejniczaka, ministra rolnictwa.

Życie Warszawy

BUT