Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Pożegnanie z giełdą

20.07.2004

Carlsberg Okocim od 2005 r. zmienia nazwę na Carlsberg Polska.Carlsberg Okocim, trzeci gracz na rynku piwa, do końca września br. zakończy procedury związane z wyjściem z giełdy i wykupem akcji będących w obiegu oraz od nowego roku zmieni nazwę na Carlsberg Polska. Ponad 11 mln zł na przejęcie akcji wyłoży duńska spółka matka, będąca piątym producentem piwa na świecie.
- Pismo w sprawie wycofania akcji z giełdy powinniśmy otrzymać lada dzień - mówi Melania Popiel, rzeczniczka C-O. Na pismo KPWiG do C-O czekają indywidualni akcjonariusze posiadający niemal 435,7 tys. walorów, stanowiących niecałe 1 proc. akcji spółki. Będą mieli 14 dni na wyzbycie się ich w obrocie publicznym. Po tym terminie akcje C-O zostaną wycofane z giełdy, a wtedy będzie je można sprzedać poprzez wskazane przez spółkę biura maklerskie.

Akcjonariuszami są także obecni i byli pracownicy Okocimia, więc nie powinno być problemu z dotarciem do nich i wypłaceniem należności.Możliwe jest zastosowanie procedury przymusowego wykupu akcji i złożenia należnych kwot w depozycie sądowym. Analitycy z branży piwnej uważają, że CB nie da za akcje C-O więcej niż w wezwaniu, czyli 25,50 zł/szt. Na wykup akcji CB przeznaczy z własnych środków nieco ponad 11 mln zł.

W ocenie kierownictwa C-O do końca września br. uda się zakończyć procedury związane z wycofaniem jego akcji z giełdy i skupem walorów będących w obiegu.

Kolejnym krokiem, obowiązującym od 1 stycznia 2005 r., będzie zmiana nazwy spółki na Carlsberg Polska. Tak CB postępuje z większością swoich spółek, jeśli osiągnie w nich większościowy pakiet.

C-O odchodzi z giełdy po 12 latach notowań akcji. Spółka ma 14-proc. udział w rynku piwa i nieco ponad 1 mld zł rocznych wpływów ze sprzedaży. Po 1 kw. br. C-O wyprodukował 717,9 tys. hl piwa, o niemal 9 proc. więcej niż rok wcześniej.

KPWiG decyzję o wycofaniu z obrotu akcji spółki wydała 17 lipca br. Ponad 99 proc. walorów C-O posiada Carlsberg Breweries A/S (CB) wraz ze spółkami zależnymi. CB z roczną produkcją piwa wynoszącą ponad 80 mld hl i 20,7 mld zł wpływów ze sprzedaży za 2003 r. ustępuje w świecie jedynie koncernom Anheuser-Busch, SABMiller, Heineken i Interbrew. CB już w marcu 2003 r. zapowiedział wycofanie spółki z giełdy po akcesji Polski z UE. Zapowiedzią zbliżającego się terminu było wezwanie CB do sprzedaży łącznie 18 proc. akcji C-O (w grudniu 2003 r. i w kwietniu 2004 r.) po 25,50 zł/szt. Wspomnianą decyzję uzasadniano tym, że akcje CB są już notowane na giełdzie w Kopenhadze, a obecność na warszawskiej giełdzie jest związana z wysokimi kosztami obsługi (do 2 mln zł/r.).


Rzeczpospolita

Lidia Oktaba