Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Potrzebny inwestor

11.07.2002

Wczoraj ogłoszono kolejny przetarg na sprzedaż za 16 mln zł browaru w Zabrzu. Jeśli nie znajdzie się inwestor, zakład przestanie pracować.
Syndyk Browarów Górnośląskich ogłosił wczoraj szósty przetarg na sprzedaż upadłego browaru w Zabrzu za sumę16 mln zł. Równolegle trwają starania o utworzenie z browaru spółki, której akcje (w przypadku braku inwestora) objęliby wierzyciele firmy.
-Dzięki m.in. publikacjom prasowym i zaangażowaniu parlamentarzystów stworzony został klimat do ratowania browaru. Sprawą zainteresował się resort skarbu państwa, poparcie deklarują też niemal wszyscy wierzyciele - zapewnia syndyk Zbigniew Suliga.
Browar ma zgodę sądu na prowadzenie działalności gospodarczej do końca września. Jeżeli po raz kolejny nie znajdzie się inwestor, który kupi zakład, syndyk powinien sprzedać osobno poszczególne części majątku browaru, który musiałby zaprzestać działalności, a tym samym 176-osobowa załoga straciłaby pracę.
- Podjęcie prac nad wyjściem z upadłości i utworzeniem spółki wierzycielskiej daje argumenty, aby wnioskować do sądu o przedłużenie zgody na działalność w przypadku, gdy nie znajdzie się inwestor - uważa syndyk.
Upadły przed ponad trzema laty browar nadal produkuje piwo, przynosi zyski, płaci podatki, a nawet powoli spłaca długi. Pomysł wyjścia z upadłości i stworzenia spółki wierzycielskiej jest inicjatywą załogi, popieraną przez syndyka. Dotychczas w Polsce nie dokonano takiej operacji w procesie upadłości.
Aby spółka wierzycielska mogła powstać, potrzebna jest inicjatywa Ministerstwa Skarbu Państwa, do którego należał upadły browar, oraz zgoda banków-wierzycieli, którym browary winne są blisko 25,8 mln zł. Ponad 23,5 mln z tej kwoty to dług wobec ING Banku Śląskiego. Według syndyka zarówno banki, jak i np. ZUS czy dostawcy deklarują chęć udziału w przedsięwzięciu.
Przez cały czas za zgodą sądu zabrzański browar prowadzi normalną działalności. Według syndyka i przedstawicieli załogi działający w upadłości browar osiągnął sukces rynkowy. To ewenement w polskich postępowaniach upadłościowych: browar zwiększył produkcję, wprowadził na rynek nowe marki i osiągnął zysk netto.
Zabrzański browar sprzedał w maju ponad 25,1 tys. hektolitrów piwa. Roczne zdolności produkcyjne to ok. 200 tys. hektolitrów. Zakład mógłby sprzedać na lokalnym rynku co najmniej dwa raz tyle.
Życie

pap, bmk