Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Postrzyżyny Bractwa Piwnego

11.09.2009

Była ciemna trzynastka z browaru Pivovarský dům z Pragi, był jasny majovy ležak z Daleszic. Były też tradycyjne knedliki z gulaszem i utopence. 5 września 2009 roku członkowie i sympatycy Bractwa Piwnego bawili się podczas Wieczoru z filmem Postrzyżyny. Spotkanie odbywało się w kinie Kinematograf łódzkiego Muzeum Kinematografii, tam też wyświetlany był film „Postrzyżyny” Jiřego Menzla. Biesiada związana z filmowymi, jak i powieściowymi „Postrzyżynami” Bohumila Hrabala przeniosła się na muzealny dziedziniec.

BROWARY POSTRZYŻYN

Akcja powieści „Postrzyżyny” Bohumila Hrabala rozgrywa się w browarze w Nymburku. Wybitny czeski pisarz, doskonale znany polskim czytelnikom, dzieciństwo i młodość spędził właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie browaru. Zafascynowanie pisarza piwem, jego produkcją i kulturą spożycia, widać w wielu utworach. „Postrzyżyny” opowiadają nie tylko o samym piwie, na kartach powieści przeczytać można o poszczególnych etapach warzenia, o innych niezbędnych w browarze pracach, wreszcie o promocji i dystrybucji piwa.
Browar w Nymburku do dziś szczyci się związkami z Bohumilem Hrabalem. Warzone tam piwa nazywane są imionami bohaterów książki, każda etykietę zdobi podobizna samego Hrabala.
„I tak poznałem wszystkie procesy, jak z jęczmienia powstaje słód, wszystko to pachniało, a ja, ogromnie szczęśliwy, przechodziłem mostem łączącym słodownię z warzelnią, i ogromnie się dziwiłem, jak się piwo warzy w wielkich miedzianych kadziach” – przed prawie dwudziestu laty wspominał Bohumil Hrabal w Kersku nieopodal Nymburka, gdzie do dziś stoi dom letniskowy pisarza.
Obecnie browar w Nymburku do postaci wielkiego pisarza nawiązuje nie tylko poprzez etykiety i nazwy piw: Doktorova 8°, Postřižinské výčepní, Pepinova desítka czy Francinův ležák. Internetowy adres browaru to oczywiście postriziny.cz. Hrabalowi poświęcona jest także wyjątkowa tablica pamiątkowa, umieszczona na ścianie browaru kilkanaście centymetrów nad ziemią. Informację, iż w latach 1919-1947 w nymburskim browarze mieszkał pisarz Bohumil Hrabal poprzedza motto – cytat z jednej z jego pełnych autoironii wypowiedzi: „Ja nie chcę żadnej tablicy pamiątkowej, ale jeśli już, to na tej wysokości, gdzie sikają psy”.

Ekranowa adaptacja „Postrzyżyn” w reżyserii Jiřego Menzla rozgrywa się oczywiście w browarze w Nmburku. Jednak w filmowej w roli nymburskiego browaru wystąpił nieczynny wówczas browar Dalešice, który obecnie posługuje się nazwą „Browar filmowych Postrzyżyn”. Dalešice to niejako dwa browary: nowy, w którym warzone jest piwo, i stary, ten znany z ekranu, w którym znajduje się muzeum piwowarstwa, nawiązujące oczywiście do filmowych „Postrzyżyn”. Browar Dalešice jest organizatorem wielu spotkań artystycznych. Odbywają się tam imprezy muzyczne i teatralne, plenery rzeźbiarskie, dziedziniec browaru zamieniany jest w kino na świeżym powietrzu. Bohaterem jednego z takich festynów był nawet Jiři Menzel i jego filmowa twórczość.

W ramach „Wieczoru z filmem „Postrzyżyny” degustowaliśmy piwo majovy ležak z browaru Dalešice, a także specjalnie na tę okoliczność uwarzone piwo ciemne pełne z browaru Pivovarský dům w Pradze. Piwo to przywiózł Jan Šuran. Poza tym, dzięki uprzejmości Czeskiego Centrum z Warszawy sprobować mogliśmy tradycyjnych specjałów czeskiej kuchni, przede wszystkim gulaszu z knedlikami, znakomicie nadającego się do piwa.

Za pomoc w organizacji „Wieczoru z filmem Postrzyżyny” dziękujemy firmom i instytucjom:

MUZEUM KINEMATOGRAFII

ALEXBUD-SYSTEM

AUTO-MARK

CZESKIE CENTRUM

POLNIS DYSTRYBUCJA Sp. z o.o.

BROWAR DALEŠICE

BROWAR Pivovarský dům