Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Ponad 6 mln osób weźmie udział w tegorocznym Oktoberfest

16.09.2006

Organizatorzy Oktoberfest spodziewają się, że w tym roku w festiwalu piwnym w Monachium weźmie udział ponad 6 mln osób. Święto piwa rozpocznie się w sobotę i potrwa 18 dni, o dwa dłużej niż zazwyczaj.
Wkrótce po zakończeniu pielgrzymki Benedykta XVI do rodzinnej Bawarii, przedstawiciele rządu tego niemieckiego kraju związkowego włożą stroje ludowe, by ogłosić otwarcie 173. Oktoberfest.

Podczas zeszłorocznego święta uczestnicy festiwalu wypili 6,1 mln hektolitrów piwa, zjedli tony kiełbasek i kurczaków z rożna. W tym roku, mimo że cena piwa wzrośnie z 6,95 do 7,50 euro za litr, wynik będzie prawdopodobnie dużo lepszy.

Tak jak w ubiegłym roku poziom natężenia dźwięku na imprezach towarzyszących festiwalowi nie przekroczy 85 decybeli. Organizatorzy chcą w ten sposób przyciągnąć na biesiadę nie tylko ludzi młodych, ale także rodziny z dziećmi oraz osoby starsze.

Nowinką tegorocznego Oktoberfest będzie wydzielenie 75 stref dla niepalących oraz utworzenie w parku sąsiadującym z terenem imprezy wielkiego placu zabaw dla dzieci.

Pierwszy Oktoberfest odbył się w 1810 roku z okazji ślubu przyszłego króla Bawarii, księcia Ludwika I Wittelsbacha. Na zakończenie uroczystości zorganizowano wyścigi konne. Rok później wyścigi powtórzono i towarzyszył im wówczas festyn ludowy. W kolejnych latach festyny weszły na stałe do kalendarza, a w 1818 roku w małych budkach zaczęto sprzedawać piwo. Wtedy festyn ludowy nabrał obecnego kształtu.

Gazeta Wyborcza

PAP