Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Polskie piwo prywatnie eksportowane

31.10.2006

Polacy pracujący na Wyspach Brytyjskich zwiększają eksport krajowych browarów - podaje "Gazeta Prawna". Statystyki mogą nie oddawać faktycznego stanu, gdyż bardzo często piwo wyjeżdża za granicę w bagażnikach samochodów.

Kompania Piwowarska, lider sprzedaży piwa na krajowym rynku, chwali się, że wysunęła się na czoło również w eksporcie - w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2006 roku sprzedaż zagraniczna wyniosła 120 tys. hektolitrów. Eksport wzrósł o ponad 200 proc.

Polscy emigranci przyciągają za sobą znane polskie marki piw. Ogromny procentowy wzrost sprzedaży na Wyspach odnotowuje Carlsberg Polska, który od lat za granicę sprzedaje markę Okocim.

Żywiec nie podaje żadnych informacji przed publikacją wyników kwartalnych na GPW. W komunikatach za poprzednie okresy spółka zaznacza, że eksport utrzymuje się na stałym poziomie.

W Anglii i Wielkiej Brytanii polskie piwo jest tańsze niż lokalne, ale droższe niż te same marki w kraju. Podatek akcyzowy płacony jest bowiem w kraju sprzedaży, a ten na Wyspach jest ponad 4,4 razy wyższy niż w Polsce. Polacy zaczynają więc eksportować piwo z Polski na własną rękę. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, każdemu obywatelowi wolno przekroczyć granicę z zapasem 110 litrów piwa. Zjawisko to się rozwija. Na razie nie ma danych o jego skali, nie ma go bowiem w statystykach.

 

Polska.pl

 

Grzegorz Gacki