Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Polskie browary za ujednoliceniem akcyzy na piwo w UE

06.10.2004

Polskie browary chcą, aby stawka podatku akcyzowego na piwo została ujednolicona we wszystkich krajach Europy - poinformował Andrzej Olkowski ze Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.
"Pragniemy, żeby podatek akcyzowy ustalić w Europie na jednym poziomie. Będziemy się starać, aby stawka ta zbliżona była do obowiązującej w Czechach i w Niemczech, czyli na poziomie 0,8 euro" - powiedział Olkowski.

Zdaniem Danuty Gut ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, trudno przewidzieć, w jakiej perspektywie może dojść na forum Parlamentu Europejskiego do dyskusji na temat ewentualnego zrównania stawek na piwo w krajach UE.

"Faktycznie taki pomysł pojawił się ostatnio na forum europejskim, ale nie jest jeszcze w tej chwili przedmiotem roboczych dyskusji i rozważań w poszczególnych krajach członkowskich Unii" - podkreśliła Gut.

Pod względem produkcji piwa Polska zajmuje obecnie 10. miejsce na świecie i 5. w Europie - w skali globalnej największymi producentami piwa są kolejno Chiny, USA i Niemcy.

"W Polsce obserwujemy zmianę konsumpcji alkoholu, gdyż więcej osób decyduje się w ostatnim czasie na picie piwa niż wódki. Jest to trend bardzo pozytywny i wydaje się, że trwały" - powiedział prezes Carlsberg Okocim Marcin Piróg.

W 2003 roku średnie spożycie piwa w Polsce wyniosło 73 litry na osobę, dorównując średniej europejskiej.

onet.pl

PAP, tm