Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Polski desant w Pradze

26.05.2005

Udział w dniu otwartym browaru Nachod – czyli Dniu z Primatorem, zwiedzanie kilku mini browarów w Pradze i okolicach oraz prezentacja piw polskich to w największym skrócie program pobytu sześcioosobowej delegacji Bractwa Piwnego w wyprawie do Czech. Wycieczka odbyła się w dniach 21 – 24 maja. Naszymi gospodarzami, przewodnikami i opiekunami byli członkowie czeskiej organizacji konsumenckiej – Stowarzyszenia Przyjaciół Piwa. Poniżej prezentujemy informacje dotyczące zorganizowanej w Pradze degustacji piw polskich.
Degustacja piw polskich odbyła się w poniedziałek (23.05.2005) w praskim browarze restauracyjnym PIVOVARSKĂť DÙM. Wczesnym popołudniem reprezentacja Bractwa Piwnego spotkała się tam z przedstawicielami Stowarzyszenia Przyjaciół Piwa. Oni właśnie byli uczestnikami degustacji kilku piw polskich. Gatunki piwa dobrane zostały tak, aby zachować różnorodność typów, pod uwagę braliśmy również fakt, że czescy piwosze są zainteresowani poznaniem gatunków nie importowanych do ich kraju. Degustację w salce w podziemiach mini browaru PIVOVARSKĂť DÙM prowadził Marek Suliga. Oto lista piw, z jakimi Bractwo Piwne przyjechało do Pragi:

Wojak Pils – Browar Belgia
Beczkowe Wyborne – Browar Ciechanów
Książęce – Browar Śląski 1209 (Lwówek Śląski)
Jurand Bock – Browar Jurand (Olsztyn)
Goolman – Perła Browary Lubelskie SA
Porter Łódzki – Browary Łódzkie SA

Degustacja piw polskich została przygotowana bardzo starannie. Każdy z jej uczestników miał możliwość skosztowania każdego piwa, można było również obejrzeć butelki i przyjrzeć się etykietom. Na każdym stoliku znalazły się talerze drobno pokrojonego sera, umożliwiającego zmianę smaku między kolejnymi próbkami piwa. Degustacji towarzyszyły ożywione dyskusje i wymiana poglądów. Było to zupełnie oczywiste – piwa próbowali sympatycy i znawcy tego napoju, wśród nich między innymi degustatorzy czy przedstawiciele miesięcznika „PivnĂ­ magazĂ­n”. Największym zainteresowaniem cieszył się koźlak, czyli Jurand Bock z Olsztyna.
Delegacja Bractwa Piwnego w czasie degustacji delektowała się piwami warzonymi na miejscu – w mini browarze. Informacje na temat browaru i restauracji PIVOVARSKĂť DÙM znajdą się w osobnym artykule poświęconym mini browarom Pragi i okolic.
Bractwo Piwne