Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Północny tygrys

12.09.2005

W przeciwieństwie do swych przodków - wikingów - nie atakują w długich łodziach uzbrojeni w bojowe topory, ale wysiadają z samolotów w dobrze skrojonych garniturach i z zasobnymi portfelami. W Europie teraz mówi się dużo nie o kupujących co popadnie rosyjskich oligarchach, ale o biznesmenach z Islandii.
Wśród nich jest Bjolgolfur Thor Bjorgolfsson, właściciel 70 proc. udziałów Netii Mobile (poprzez fundusz inwestycyjny Novator), która rozpoczyna budowę czwartej w Polsce sieci telefonii komórkowej. Po wygranym w maju przetargu w ubiegłym tygodniu postawił kropkę nad "i" - zapłacił za rezerwację pasma częstotliwości 345 mln zł. Tym samym rozpoczęła się największa islandzka inwestycja w Polsce. Netia Mobile ma zainwestować w ciągu kilku lat blisko miliard euro.

Bjorgolfsson jest najbogatszym Islandczykiem - jego majątek magazyn "Forbes" oszacował na 1,4 mld dol. - i najlepszym przykładem budowy przez wyspiarzy gigantycznych fortun. W 1999 r. zainwestował z ojcem 40 mln dol. w browar koło Petersburga i piwo Boczkariow, by trzy lata później sprzedać je Heinekenowi za... 350 mln dol.
(...)
Gazeta Wyborcza

Paweł Rożyński