Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Politycy o piwie

16.10.2007

W piątek 12 października 2007 na tydzień przed wyborami Częstochowski Krąg Lokalny Bractwa Piwnego spotkał się z częstochowskimi politykami.W tym gorącym okresie przedwyborczym znalazła dla nas czas kandydatka na posła pani Halina Rozpondek i kandydat na senatora pan Janusz Adamkiewicz.
W kameralnej atmosferze poruszaliśmy problemy nurtujące środowisko promujące kulturę piwa, a goście zadeklarowali pomoc przy rozwiązaniu interesujących nas problemów.
Nadal wałkujemy problem konieczności podawania na etykietach (czy kontrach) miejsca faktycznego warzenia piwa przez koncerny, a nie miejsca siedziby firmy czy właściciela.
To samo piwo warzone jest w różnych miejscach, a więc z innej wody, która jest podstawowym składnikiem piwa. Piwa muszą mieć zatem różny smak. Są więc innym produktem.
Ustawa o nieuczciwej konkurencji została uchwalona w sierpniu br. ale poprawka tego zapisu zgłaszana przez Bractwo Piwne nie została uwzględniona. Trzeba będzie zabiegać o nowelizację ustawy.

Kolejny problem to obrót szklanymi opakowaniami zwrotnymi (butelkami). Problem choć papierowo wydaje się został rozwiązany, ale życie nie przystaje do przepisów prawa.

W Częstochowie nadal niszczeje (choć ma właściciela) niezagospodarowany budynek dawnej zabytkowej słodowni (wpisana do rejestru zabytków) Browaru Szwedego (później Kmicic). Jakie są szanse ożywienia tego obiektu i uratowania go przed zniszczeniem? - interesowali się dyskutanci.

Zastanawiano się nad możliwościami przeanalizowania i zmian opodatkowania (akcyzy) dla produkcji piwa w małych browarach metodami tradycyjnymi i produkcji w koncernach piwowarskich, które produkują nowocześniejszymi metodami w tankofermentatorach.

I wreszcie, zastanawiano się nad problemem “zachęcenia” przepisami podatkowymi sklepów wielkopowierzchniowych sprzedażą produktów lokalnych, produkowanych w okolicy tych sklepów. A w podtekście, czy jest szansa, by na półkach wielkich sklepów (market, hipermarket) znalazło się miejsce na piwo lokalne.

Poważna merytoryczna dyskusja rokuje nadzieje, że po wyborach będzie można wrócić do poruszanych spraw. Goście wyrazili chęć kolejnego spotkania w celu dokładniejszego omówienia zasygnalizowanych tematów.


Andrzej Bossowski