Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Pogłoski o przejęciu windują kurs

30.08.2006

Akcje drugiej na świecie i największej w Australii grupy produkującej wino i piwo podrożały podczas sesji na giełdzie w Sydney nawet o 12,3 proc., do 6,12 dol. australijskich.
Powodem były informacje gazety "Sydney Morning Herald", że Foster'sa mogą przejąć koncerny InBev i SABMiller. Belgijsko-brazylijski Inbev to największy na świecie producent piwa pod względem sprzedaży. Natomiast brytyjski SABMiller to numer trzy na świecie. Gazeta twierdzi, że chcą one kupić Foster'sa za 11 mld dol. australijskich (8,25 mld dol. amerykańskich). InBev i SABMiller odmówiły komentarzy. Szef koncernu Foster's, Trevor O'How nie zareagował na te informacje wprost. Ale powiedział, że nie zdziwiły go te pogłoski ze względu na dobre wyniki jego firmy. W ostatnim roku poprawiła ona zysk netto o 26,1 proc., do 1,16 mld dol. australijskich (870 mln dol. amerykańskich) i obroty o 23,1 proc., do 5,12 mld dol. austral. Firma zapowiedziała też wypłatę wyższej o 9,3 proc. dywidendy w wysokości 0,1175 dol. austral. i skup własnych akcji za 200 mld dol. austral.

Eksperci uważają, że w przypadku SABMillera takie przejęcie jest mało prawdopodobne, bo grupa ta ogłosiła 10 sierpnia zawiązanie spółki j.v. z Coca-Cola w Australii. Firma Pacific Beverages powstanie koło świąt i zajmie się dystrybucją napojów obu partnerów.

Na koniec sesji akcje firmy Foster's kosztowały 5,95 dol. austral., a więc podrożały o 9,2 proc.


Rzeczpospolita

AFP, Reuters, DPA, p.r.