Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Podwale: Zburzą browar, postawią market?

09.02.2009
Podwale: Zburzą browar, postawią market? Podwale: Zburzą browar, postawią market?

Urzędnicy z magistratu chcą zburzyć stary browar przy ul. Misjonarskiej. Twierdzą, że remont się nie opłaca. Konserwator zabytków zapowiada sprzeciw.

Dawny browar przy ul. Misjonarskiej od dwudziestu lat popada w ruinę. Sąsiednia łaźnia Łabędzkich już zdążyła się zawalić. Komisja ds. estetyki miasta proponuje rozbiórkę budynku. Argumenty są dwa: bezpieczeństwo mieszkańców i możliwość nowych inwestycji w tym rejonie. 

- Przez kilkanaście lat nie znalazł się żaden inwestor - mówi Adam Kita, przewodniczący komisji. - Moim zdaniem, przebudowa się nie opłaca, bo są tam za niskie stropy. Najlepsza byłaby rozbiórka. Gdyby nie ten budynek, już dawno coś by powstało na tym terenie.

Gmach browaru należy do miasta. Nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale stoi na terenie objętym ochroną konserwatorską. W przyszłym tygodniu magistrat będzie wnioskował do konserwatora zabytków o pozwolenie na rozbiórkę.

- Będziemy się spierać - zapowiada Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Ten obiekt ma pewne cechy historyczne i estetyczne, które wskazują na potrzebę jego zachowania i remontu.

Po rozbiórce, miejsce browaru mógłby zająć kolejny supermarket. To jedna z obaw konserwatora, bo plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza taką możliwość.

- Temu budynkowi grozi zawalenie - przestrzega Kita - Ludzie sami pisali do nadzoru budowlanego, prosząc o rozbiórkę.

Konserwator dopuszcza przebudowę browaru. Warunek jest jeden: nie można burzyć ścian zewnętrznych.

- Zależy nam na zachowaniu zewnętrznej formy - dodaje Kopciowski. - W środku zmiany mogą być dowolne. Dopuszczamy też nowe, niskie zabudowania w bezpośrednim sąsiedztwie browaru.

Terenami przy ul. Misjonarskiej jako ostatnia interesowała się Gala. W 2000 roku firma planowała tam budowę nowego sklepu, ale po wstępnych konsultacjach z konserwatorem zrezygnowała z inwestycji.

Browar przy Misjonarskiej

Gmach wzniesiono w połowie XIX wieku. Był częścią browaru Karola Rudolfa Vettera. Pod koniec wieku dobudowano do niego wieżę, gdzie powstała suszarnia słodu. W latach 20. ubiegłego stulecia, działała tu wytwórnia papierosów. Firma upadła w czasie Wielkiego Kryzysu (w latach 30. ub. wieku), a budynek zaczął popadać w ruinę.

 

DziennikWschodni.pl, Jacek Szydłowski