Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Początek Oktoberfest w Monachium

22.09.2007

Burmistrz Monachium Christian Ude odszpuntował pierwszą beczkę piwa, rozpoczynając w sobotę tradycyjny festyn piwny Oktoberfest. Na urządzanym po raz 174. Oktoberfest piwo będzie się lało strumieniami do 7 października.

Pierwszy kufel piwa burmistrz podał premierowi Bawarii Edmundowi Stoiberowi. 

Namioty-piwiarnie na błoniach Theresienwiese mogą pomieścić - na siedząco - około 100 tysięcy gości. Tradycyjny litrowy kufel piwa w tym roku kosztuje 7,30-7,90 euro.

W zeszłym roku piwne święto przyciągnęło ponad 6 mln gości, którzy wypili około 6,1 mln litrów piwa.

Oktoberfest jest największym na świecie festynem piwnym. Odbywa się na błoniach Theresienwiese, gdzie co roku wyrasta całe miasteczko wielkich namiotów-piwiarni oraz liczne karuzele i strzelnice.

Tradycja jesiennej zabawy na monachijskich błoniach sięga początków XIX wieku. Z okazji ślubu bawarskiego następcy tronu Ludwika (późniejszego króla Ludwika I) i księżniczki Teresy Saksońskiej, 12 października 1810 roku zorganizowano na Theresienwiese po raz pierwszy wyścigi konne połączone z festynem dla ludności. W 1818 roku na błoniach ustawiono pierwszą karuzelę. Od tego czasu festyn odbywał się co roku. Jedynie w czasie wojny zabawę odwoływano.

(sm) Wirtualna Polska