Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Po międzynarodowych warsztatach architektonicznych "Platforma 03"

08.06.2004

(Wrocław)- Ten browar ma być takim punktem zapalnym, który rozpali całe Huby. Pomysły młodych architektów pokazują, że można ten cel osiągnąć na kilka sposobów - mówi Paweł Bober z Grupy Platforma.
Międzynarodowe warsztaty architektoniczne "Platforma 03 - Browar Mieszczański" trwały od 24 do 29 maja. Zorganizował je wrocławski zespół architektów Grupa Platforma.

W zajęciach wzięło udział 31 uczestników z Polski, Czech i Holandii. Podzieleni na siedem grup przygotowali koncepcje zagospodarowania Browaru Mieszczańskiego. - Ale nie tylko. Zastanawiali się też nad tym, jak włączyć browar w życie dzielnicy i uczynić z niego ośrodek integrujący lokalną społeczność - podkreśla Paweł Bober.

Studenci, którzy brali udział w warsztatach, wysłuchali też wykładów m.in. o historii browarnictwa, sposobach rewitalizacji obiektów poprzemysłowych i w towarzystwie byłego dyrektora zwiedzili nieczynny od kilku lat zakład.

Warsztaty zakończyła publiczna prezentacja przygotowanych prac. Na planszach i makietach widać, że młodzi architekci odważnie podeszli do postawionego przed nimi zadania. W swoich wizjach browar przekształcili m.in. w centrum studenckie z kafejkami, sklepikami i pracowniami, w centrum rozrywki z kasynem gier; w kolejnej z prac pojawia się nawet kino na otwartym powietrzu.

Efekty pracy uczestników można oglądać w browarze do końca tygodnia. - By obejrzeć wystawę, wystarczy przyjść do naszego biura w budynku administracyjnym koło wejścia do browaru. Chętnie pokażemy to, co wymyślili nasi koledzy, i podyskutujemy o wrażeniach - zachęca Paweł Bober.

Gazeta Wyborcza

Maciej Miskiewicz