Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Po Wielkim Kręgu

10.04.2004

Piwo ze Żnina, piwosze z różnych regionów kraju, kilka godzin dyskusji i kilka ważnych decyzji – tak w dużym skrócie scharakteryzować można przebieg IV Zwyczajnego Walnego Kręgu Bractwa Piwnego. Zebranie sprawozdawczo wyborcze Bractwa Piwnego odbyło się 3 kwietnia 2004 roku, w Łodzi.
Po trzyletniej kadencji podsumowaliśmy osiągnięcia i porażki Wielkiego Mistrza, władz Bractwa, wreszcie wszystkich jego członków. W Wielkim Kręgu uczestniczyli piwosze z trzech najsilniejszych obecnie Kręgów Lokalnych: Krakowa, Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego. Nie było przedstawicieli Kręgu Lubińskiego. Ze względu na wymogi statutowe, których jego dotychczasowi członkowie nie spełnili, Krąg przestaje funkcjonować. Nie oznacza to oczywiście, że w Lubiniu nie ma członków i sympatyków Bractwa Piwnego. Dalszą chęć działania w stowarzyszeniu deklaruje już Tomasz Wróblewski, dotychczasowy przewodniczący Rady Starszych Kręgu Lubińskiego.
Ubyło „jeden”, przybyło ”jeden” – klasyczne zdanie o stanie rzek jak rzadko pasuje do sytuacji wewnątrz stowarzyszenia. Kanclerz Bractwa Piwnego, członek Kręgu Krakowskiego Jacek Walawski, na zebranie do Łodzi przyjechał z dokumentami przygotowanymi przez członków-założycieli Kręgu Lokalnego w Jeleniej Górze. Wszystko wskazuje więc na to, że kolejna grupa piwoszy zrzesza się w ramach struktury Bractwa Piwnego, a tym samym w ramach Europejskiej Unii Konsumentów Piwa.
Obserwatorami IV Wielkiego Kręgu Bractwa Piwnego byli przedstawiciele dwóch innych stowarzyszeń. Zgierska Kuźnia Piwna, stowarzyszenie konsumenckie o podobnych do Bractwa Piwnego założeniach, od początku istnienia zapraszana jest na wszystkie najważniejsze spotkania Bractwa. Stowarzyszenia współpracują przy organizacji niektórych spotkań, istotne w kontaktach między organizacjami okazują się też kontakty między poszczególnymi ich członkami.
Stowarzyszenie Polskich Browarów Regionalnych na spotkaniu w Łodzi reprezentowane było przez jego prezesa – Andrzeja Olkowskiego. Stałe kontakty Bractwa Piwnego z organizacją producentów piwa to kolejny dowód na to, że piwosze są producentom potrzebni nie tylko jako anonimowi odbiorcy statystycznych hektolitrów. Rozmowy, sugestie, wspólne pomysły, wspólne przedsięwzięcia – to wszystko wpływa na kształt wielu działań zarówno Bractwa Piwnego, jak i Stowarzyszenia Polskich Browarów Regionalnych oraz poszczególnych zrzeszonych w nim browarów.
Andrzej Olkowski, dzięki swojemu niespotykanemu na ogół wśród producentów poparciu dla ruchu konsumenckiego, uhonorowany został Członkostwem Honorowym Bractwa Piwnego. Oprócz niego – decyzją IV Wielkiego Kręgu Bractwa Piwnego – członkami honorowymi zostali: Jerzy Adamik – Wojewoda Małopolski i jedyny polityk otwarcie przyznający się do sympatyzowania z Bractwem Piwnym; jest stałym bywalcem spotkań Kręgu Krakowskiego, Tadeusz Kuchciak – wykładowca Politechniki Łódzkiej i organizator Festiwalu Piw Polskich, Mieczysław Kuźmicki – dyrektor Muzeum Kinematografii od lat wspierający wszelkie inicjatywy Bractwa Piwnego służące popularyzacji kultury piwa, Lech Pietrzak – Arcymistrz Bractwa Piwnego – czyli pierwszy szef stowarzyszenia, jeden z jego założycieli i niestrudzony popularyzator kultury piwa. Wiadomo już, że Członkowie Honorowi będą mieli prawo nosić specjalne odznaki. Srebrne kufelki złączone pianą, emblemat Bractwa Piwnego, otoczone zostaną wianuszkiem z chmielu.
Szczegółowe informacje na temat przebiegu IV Zwyczajnego Wielkiego Kręgu znajdują się dziale „Artykuły” (Sprawozdania Kręgów Lokalnych – Piotrków Trybunalski, Sprawozdania Kręgów Lokalnych – Łódź, Sprawozdania Kręgów Lokalnych – Kraków, Niewiedza, a nie zła wola, Nowe władze BRACTWA PIWNEGO, Wystąpienie Wielkiego Mistrza I, Wystąpienie Wielkiego Mistrza II). Materiały zdjęciowe – w „Galerii”.

Bractwo Piwne