Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Po 25 latach znów będą warzyć piwo

11.12.2008

Firma SABMiller poinformowała, że otwiera browar w południowym Sudanie - pierwszy w tym kraju od 25 lat, kiedy na mocy prawa islamskiego zakazano tam wszelkiego alkoholu.

Południe Sudanu zdobyło jednak prawo do półautonomicznego, świeckiego rządu w ramach porozumienia pokojowego z 2005 roku, które zakończyło ponad 20-letnią wojnę domową między głównie muzułmańską północą, a głównie chrześcijańskim południem.

"Będziemy nie tylko spożywać, ale także produkować alkohol. To poważne przesłanie polityczne o jednym państwie i dwóch systemach" - powiedział agencji Reutera minister rolnictwa południa Samson Kwadże. Wyraził przekonanie, że piwo w południowym Sudanie nie powinno pogorszyć i tak już napiętych stosunków między rządem w Chartumie a Dżubą, głównym ośrodkiem Południa.SABMiller inwestuje w browar w Dżubie 37 milionów USD.

Po porozumieniu pokojowym z 2005 roku na południe Sudanu zaczęto importować znaczne ilości piwa, głównie z Ugandy. Przedtem wieśniacy na południu również nie stronili od piwa, które sami warzyli z sorgo.

PAP, msu Onet.pl