Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwo zakonników. Nowohucki szlak cystersów

04.07.2006

Porozumienie Dzielnic Nowohuckich chce włączyć się w organizację nowohuckiej części "europejskiego szlaku cysterskiego". Szlak jest częścią międzynarodowego programu europejskich dróg kulturowych utworzonego przez Radę Europy.
Zakon cystersów obchodził w ostatnim 20-leciu dwie ważne rocznice. W 1990 r. była to 900. rocznica urodzin św. Bernarda z Clairvaux, duchowego twórcy zakonu cystersów, a w1998 r. 900. rocznicę powstania zakonu.

Właśnie z tej okazji Rada Europy, najważniejsza instytucja Unii Europejskiej, chcąc uczcić wkład zakonu w dziedzictwo duchowe i materialne Europy, podjęła decyzję o utworzeniu szlaku turystycznego drogami cystersów.

Najważniejsze założenie projektu to idea łączenia narodów i krajów europejskich w kultywowaniu i pogłębianiu wiedzy o wspólnych korzeniach naszej tożsamości kulturowej.

Na szlaku nie może więc zabraknąć nowohuckiej Mogiły, w której w 1222 roku podpisano akt założycielski klasztoru cystersów.

W ramach projektu realizowany będzie także polski szlak cystersów. W lutym tego roku opracowano wielojęzyczny portal internetowy szlaku cystersów w Polsce. Wystąpiono też o środki finansowe na ten cel do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Opracowana została także ankieta umożliwiająca skompletowanie danych o obiektach cysterskich i pocysterskich w Polsce. Uczyniono także pierwszy krok do wprowadzenia szlaku na listę UNESCO. Przewodniczący dzielnic nowohuckich podpisali deklarację woli współpracy w zakresie ochrony dziedzictwa cysterskiego i włączenia się w działania Rady Koordynacji Szlaku Cysterskiego w Polsce. Obecnie trwają prace nad projektem organizacji w ramach szlaku imprezy ściśle związanej z mogilskim opactwem. Miałyby to być Dni Cysterskie, m. in. z piwem warzonym przez braci.

Wiadomości24.pl

FREN