Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwo z marihuaną

12.07.2004

Piwo z liściem marihuany na etykiecie i z zawartością substancji odurzającej wkracza na polski rynek. I wszystko dzieje się legalnie.
Piwo z dodatkiem konopi indyjskich a nie chmielu, to pomysł Niemca Alfredo Dupetita, kiedyś hippisa teraz hiphopowca. Rozlewane jest do tradycyjnych butelek. Od razu widać jednak, że to nie jest zwykły trunek, choć smakuje jak piwo. Po otwarciu, z butelki wydobywa się charakterystyczny zapach marihuany. Na tym nie koniec! Piwo zawiera THC, czyli substancję odurzającą uzyskiwaną z konopi indyjskich. Jak to możliwe, że takie piwo można legalnie sprzedawać? Producent wykorzystał to, że zgodnie z europejskimi normami w produktach spożywczych stężenie THC może wynosić do 5 mikrogramów na kilogram. Dzięki unijnym przepisom piwo z narkotykiem trafiło na nasz rynek, chociaż Instytut Żywności i Żywienia, którego akceptacja była konieczna, miał poważne wątpliwości.
- Prawo unijne jest jednak nie ubłagane. Jeżeli cos jest dopuszczone do sprzedaży przynajmniej w dwóch państwach Unii, nie możemy takiej sprzedaży zablokować w naszym kraju – mówi dr Lucjan Szponar, wicedyrektor Instytutu.
Dziennik Wschodni

Źródło: „Glos Szczeciński”