Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwo z Piotrkowa popłynie do Pekinu

08.12.2004

Produkowane w Piotrkowie Trybunalskim piwo trafi na rynek chiński. Lokany browar Kiper, należący do spółki Sulimar, finalizuje pierwszy kontrakt eksportowy i od stycznia przyszłego roku ruszą dostawy. 10-osobowa delegacja przedstawicieli władz miasta Guangzhou oglądała wczoraj w Piotrkowie linię produkcyjną i degustowałamiejscowe produkty.
Chińczycy przyjechali z prowincji Guangdong, jednej z najbardziej rozwiniętych w południowo-zachodniej części Chin, gdzie - jak twierdzą - produkt krajowy
brutto wzrasta o 10 procent rocznie. Spółka Sulimar prezentowała tam wcześniej dwukrotnie swoje wyroby na targach; wtedy nawiązano współpracę.
- Do 10 stycznia wyślemy do Chin pierwszą dostawę, m.in. piwa o smaku imbirowym – mówi Mieczysław Szymański, przedstawiciel Sulimaru.
- W pierwszej połowie przyszłego roku zaczniemy eksportować do Chin wiśniowe wino. Pierwsze dostawy trafią do Pekinu. Jaka będzie wielkość eksportu i wartość kontraktu, tego nikt na razie nie chce zdradzić.
- Wszystko zależy od tego, czy nasze piwo będzie smakowało Chińczykom - mówi Szymański. Od przyszłego roku Chiny - po wstąpieniu do Światowej Organizacji Handlu - zdejmują cło na import piwa. Sulimar od roku walczy o ulokowanie w Piotrkowie chińskich inwestycji, ale szczegółów tej sprawy na razie nie chce podać.

Dziennik Łódzki

(OBY)