Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwo pod obcą kontrolą

12.05.2005

SABMiller przejmuje Topvar, jeden z największych słowackich browarów.
Grupa kapitałowa SABMiller, która kontroluje już słowacki browar Saris, uzgodniła z akcjonariuszami Topvaru odkupienie ich akcji o wartości 15,2 milionów USD (około 455,5 mln koron).

Przejęcie Topvaru odbędzie się w trzech etapach. W pierwszym SABMiller odkupi od 33 do 49 procent akcji.

Sześć miesięcy później nabędzie kolejne akcje, zwiększając pakiet do 67 procent. W trzeciej fazie właściciele pozostałych akcji będą mogli sprzedać je SABMiller w ciągu 18 miesięcy.

Browar Topvar z siedzibą w Topolczanach to jeden z największych producentów piwa na Słowacji.

Powstał w roku 1957, został sprywatyzowany w 1994. 51 procent akcji Topvaru znajduje się dziś w rękach grupy menedżerów. 34 proc. mają pracownicy, a 15 procent - miasto Topolczany.

Browar produkuje 13,2 proc. piwa sprzedawanego na słowackim rynku, tj. 569 tysięcy hektolitrów rocznie, zatrudnia 440 pracowników.

Największy zysk osiągnął w roku 2003, kiedy sprzedał 679 tysięcy hektolitrów piwa. W ubiegłym roku, ze względu na wzrost VAT (z 5 na 12 procent) odnotował spadek produkcji o 110 tysięcy hektolitrów.

Grupa SABMiller to jeden z największych producentów piwa na świecie. W roku 2004 sprzedała 137 milionów hektolitrów piwa - 30 razy więcej, niż produkują wszystkie browary na Słowacji.

Koncern ma browary w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i Rosji. Na Słowacji jest właścicielem browaru Saris w Velkom Sarisi, zatrudniającym 550 pracowników.

Dzięki zakupowi akcji Topvaru zwiększy swój udział na słowackim rynku z 26 do 40 procent, czyli z 1,1 do 1,7 miliona hektolitrów rocznie.

W ten sposób Grupa SABMiller opanuje 41 procent rynku. Największym zagranicznym inwestorem na Słowacji - 44 procent - pozostanie holenderski Heineken, który kupił już trzy browary: Zlaty Bażant, Corgoń i Kelt.

Na Słowacji jest jeszcze pięć małych firm piwowarskich: Steiger (Vyhne), Stein (Bratysława), Tatran (Poprad), Popper (Bytca) i Urpin (Bańska Bystrica). Ich udział w rynku nie przekracza 4,1proc.

Rzeczpospolita

ANDRZEJ NIEWIADOWSKI