Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwo jest "młodzieżowe", a wino "dorosłe" - wyniki badań Homo Homini

15.02.2006

Młodzi ludzie piją najczęściej piwo, które kojarzą z "młodzieżowym " alkoholem, a nawet ze sportem, natomiast wino uważają za alkohol "dorosły ". Aż 94 proc. badanych nastolatków od 14 do 18 roku życia deklaruje, że spróbowało alkoholu przynajmniej raz, z czego aż 78 proc. spożywa go regularnie, 32 proc. przyznaje, że na skutek picia traci świadomość. Badania wykonał ośrodek badań Homo Homini na ponad tysiącu osób w ośmiu miastach kraju między 30 stycznia a 9 lutego.
Prawie 60 proc. nastolatków uważa, że reklamy alkoholu są skierowane również do nich. - Nie mogę jednak powiedzieć, że reklamy zachęcają młodych ludzi do picia - zastrzega Marcin Duma, dyrektor Homo Homini, ośrodka zajmującego się badaniami opinii i komunikacją społeczną. Badania na temat spożywania alkoholu przeprowadzono na potrzeby kampanii "Lato bez procentów ", która powtarzana jest od 2000 roku. Kampania ma na celu ograniczenie sprzedaży alkoholu nieletnim. W tym roku akcja rozpocznie się 1 lipca.

Dane z badania przeprowadzonego w ośmiu dużych miastach (Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu) pokazują, że młodzi ludzie inicjację alkoholową przeżywają w wieku 12-14 lat. Najczęściej sięgają po piwo, które kojarzy im się z rozrywką, przyjemnością, młodzieżowym charakterem a nawet sportem (14 proc. badanych).

Dość popularne (zwłaszcza wśród dziewcząt) jest wino, sięga po nie 24 proc. ankietowanych. Uważane jest one za "dorosły " alkohol, kojarzone jest z dobrym smakiem i przyjemnością. Najmniej popularne są alkohole wysokoprocentowe, jak wódka, które kojarzone są z kacem (49 proc.), złym samopoczuciem (26 proc.) i złym smakiem (25 proc.).

Zaledwie 22 proc. badanych na pytanie czy na spotkaniu towarzyskim powinien być alkohol, odpowiedziało "nie ". 42 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak, piwo ", 20 proc. "tak, wino ", a 16 proc. "tak, wódka, whisky ".

Wśród odpowiedzi na pytanie "jak często pijesz alkohol? " nastolatkowie najczęściej odpowiadają, że "okazjonalnie ", czyli na imprezach i spotkaniach towarzyskich (78 proc.), 9 proc. odpowiada, że "często ", czyli także poza imprezami, a 2 proc., że "codziennie ".

- Te badania mnie zaskoczyły - powiedział Marcin Duma. - Sądziłem, że wskaźniki będą mniejsze, że mniej młodych ludzi będzie się przyznawało do utraty świadomości na skutek picia alkoholu - dodał.
Gazeta Wyborcza

KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA