Aktualności

« poprzedni  |  powrót do listy  |  następny »

Piwo dla snobów

07.08.2006

Orzechowe, z delikatną nutą korzenną i wyraźnym akcentem toffi... Tak, mowa o piwie.Jedną z wielkich przyjemności łączących się z winem jest cudownie pretensjonalny język, jakim można je opisywać. Na przykład bordeaux Montrose St-Estephe rocznik 1990 nie jest po prostu owocowe w smaku i mocno zbudowane. O nie!
Jak wyjaśnił niedawno pewien ekspert, jest ono „ogromne, korpulentne, niesamowicie obdarzone”, a w smaku przypomina „skórę nowego siodła i grillowany stek”.

Podobnie podchodzi się do poczciwego angielskiego piwa ale kampania na rzecz autentyczności tego trunku. Efektem ma być zwiększenie jego sprzedaży. Niedawno zaprezentowano projekt Cyclops, którego celem jest dostarczenie nowym amatorom ale rzetelnego przewodnika informującego co będą pić.
Opracowany system przypomina to, co robią niektórzy producenci wina: zastosowano skalę od jednego do pięciu dla określenia stopnia słodyczy i goryczki, a przy okazji wprowadzono zabawne opisy barwy, zapachu i smaku.

Weźmy na przykład ale Everard’s Tiger. Teraz okazuje się, że jest kasztanowe lub brązowo-orzechowe, pachnie ostrym chmielem i toffi, a jego smak cechuje równowaga słodyczy i goryczki. Tymczasem Caledonian Deuchars ma barwę złotej słomki, a smak grejpfruta i lemoniady. Jest też Burton bitter – bladobursztynowy, wytrawny, z posmakiem herbatnika i zapachem czegoś, co nazwano powiewem Burtona.

Tony Jerome z Camra wyjaśnia: „Na rynku jest 2500 gatunków piwa ale. Takie przedsięwzięcie jest potrzebne, by pomóc ludziom znaleźć to, co najbardziej odpowiada ich kubkom smakowym”.

Podczas dorocznego Wielkiego Święta Piwa Brytyjskiego w Earl’s Court w zachodnim Londynie system zyskał ogólną akceptację. Peter Ballantyne, z Milton Keynes, przyznał, że piwo naprawdę może mieć smak cytrusów. „Dobre jest wszystko, co sprzyja temu, by ludzie przestali po prostu wychylać kufle i zwracali większą uwagę na to, co piją”, powiedział.

Phil Mellows, dziennikarz piszący o pubach, twierdzi, że pomysł ten może pomóc piwu, ale wygrać walkę z producentami piwnej masówki, lagerów i drinków alkoholowych, które zdominowały rynek.

W Wielkiej Brytanii, w pubach i sklepach, sprzedaje się 33 miliony beczek piwa rocznie. Prawdziwe ale ma od siedmiu do ośmiu procent tego rynku, podczas gdy w szczytowym okresie, czyli w 1994 roku jego udział wynosił 17 procent.

Mike Benner, dyrektor Camra mówi: „Piwo to nasz narodowy trunek. To śmieszne, że ludzie sądzą, iż w restauracji trzeba zamawiać wino”.

Katherine Graham, z Vancouver, pracuje w londyńskim pubie gastronomicznym, gdzie do konkretnych dań sugeruje się określone gatunki ale. „Do ryby z frytkami polecamy Sussex Best Bitter, do steka Fuller 1845, a do ciasteczek rybnych Schneider Weisse”.

Tylko patrzeć, a pojawią się piwosze snobi.

onet.pl

Neil Tweedie